Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... schimbare destinatie apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

schimbare destinatie apartament

Daca intr-un apartament functioneaza cu contract de inchiriere din 2012 o casa de ajutor reciproc (organizatie non-profit, neinscrisa la Registrul Comertului), ce presupune schimbarea destinatiei imobilului? (Pentru infiintarea CAR se obtinuse acordul vecinilor in 2012) Trebuie facuta modificarea in cartea funciara sau depus dosar la primarie? Multumesc!
irinama, utilizator
Daca este organizatie non-profit nu se inscrie la Registrul Comertului ci la Judecatorie / Tribunal unde exista un Registru al asociatiilor si fundatiilor.
Schimbarea destinatiei unui apartament se face doar prin OCPI dupa obtinerea avizelor si autorizatiilor de la primarie (certificat de urbanism, autorizatie de constructie, proiect si ce se va mai cere la primarie