Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Biserica Ortodoxa - divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Biserica Ortodoxa - divort

Buna ziua! Biserica Ortodoxa are dreptul sa elibereze adeverinta pentru o parte intr-un divort? Adica sa mentioneze in acea adeverinta ca una din parti din cauza problemelor familiale s-a refugiat la manastire, ca proba pentru instanta?(daca exista si o baza legala?)
Va multumesc!
BOR poate elibera orice. Problema se pune daca este in interesul partii.
Multumesc. Chiar are competenta asta de a elibera orice?
Dar de ce nu ar avea`?! Care este problema? Orice instituție poate elibera orice fel de adeverință care are rolul de a adeveri ceva real. O adeverință adeverește ceva, o realitate de fapt.