Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL 2019
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

INDEMNIZATIE CRESTERE COPIL 2019

Persoana fizica autorizata care intra in CC trebuie sa aiba activitatea suspendata in momentul depunerii dosarului pentru plata indemnizatiei ?
Ulterior poate sa-si reia activitatea deoarece are dreptul legal sa realizeze venituri de maxim 3750 lei/ an ?
Persoana fizica autorizata care intra in CCC trebuie sa aiba activitatea suspendata in momentul depunerii dosarului pentru plata indemnizatiei ,insa va trebui s-o mentina suspendata pe toata durata CCC.

Norme de aplicare a OUG 111/2010
art. 9^1
(1) În perioada concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) din ordonanța de urgență, persoana îndreptățită poate realiza venituri supuse impozitului până la nivelul prevăzut la art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanța de urgență, prin desfășurarea efectivă a unei activități, cu condiția menținerii întreruperii/suspendării uneia dintre activitățile care au stat la baza stabilirii dreptului la indemnizație.
Cornel Vasile, Consilier juridic