Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare judecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare judecata

buna ziua, as vrea sa renunt la judecata la primul termen. trebuie sa timbrez cererea cu toata suma? am timbrat cu o suma destul de mare pe care vreau sa o recuperez. se poate? este posibil sa mi se ceara sa completez taxa de timbru dar este peste posibilitati dar vreau sa recuperez si ce am timbrat pana acum. ce pot face?
multumesc!
În cazul în care, până la prima zi de înfăţişare, părţile încheie tranzacţie sau renunţă la judecată, suma achitată cu titlu de taxă judiciară de timbru se restituie în întregime, iar în cazul în care tranzacţia ori renunţarea la judecată intervin ulterior primei zile de înfăţişare, se restituie până la jumătate din suma achitată, ţinând seama de actele procesuale deja îndeplinite.