avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Despre condamnare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Despre condamnare

Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. (1) şi alin. (2) Cod procedură penală raportat la art. 396 alin. (10) Cod de procedură penală, condamnă inculpatul NEDA BARON – la o pedeapsă de 1 an ?i 3 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de punerea în circula?ie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat sau neînregistrat, prevăzute de art. 334 alin. (1) Cod penal cu aplicarea art. 41 alin. (1) ?i a art. 43 alin. (5) Cod penal. Constată că infrac?iunea pentru care a fost condamnat inculpatul NEDA BARON prin prezenta Sentin?ă Penală se află în concurs real cu infrac?iunea pentru care acesta a fost condamnat la 1 an închisoare prin Sentin?a Penală nr. 269/05.04.2018 pronun?ată de Judecătoria Lugoj în dosarul nr. 3546/252/2017 definitivă prin Decizia Penală nr. 674/A/07.06.2018 a Cur?ii de Apel Timi?oara. În temeiul art. 38 şi art. 39 lit. b) raportat la art. 40 alin. (1) Cod penal, contopeşte pedepsele anterior menţionate şi aplică în sarcina inculpatului pedeapsa cea mai grea, aceea de 1 an ?i 3 luni închisoare, la care se adaugă un spor de 4 luni închisoare [1 an:3], inculpatul CĂLDĂRAŞ-NEDA BARON urmând a executa o pedeapsă rezultantă de 1 an ?i 7 luni închisoare. Anulează mandatul de executare nr. 395/08.06.2018 ?i dispune emiterea unui nou mandat de executare în baza prezentei Sentin?e Penale. În temeiul art. 404 alin. (4) lit. a) Cod de procedură penală raportat la art. 72 alin. (1) Cod penal, deduce din pedeapsa aplicată inculpatului CĂLDĂRAŞ-NEDA BARON durata re?inerii de 24 de ore, de la data de 22.07.2017 la data de 23.07.2017. În temeiul art. 40 alin. (3) Cod penal, scade din durata pedepsei rezultante aplicate inculpatului CĂLDĂRAŞ-NEDA BARON perioada executată de către inculpat în baza Sentin?ei Penale nr. 269/05.04.2018 pronun?ată de Judecătoria Lugoj în dosarul nr. 3546/252/2017, respectiv de la data de 08.06.2018 la zi. În baza art. 274 alin. (1) Cod procedură penală obligă pe inculpat la plata sumei de 530 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Dispune virarea sumei de 330 lei, reprezentând onorariul apărătorului din oficiu pentru faza Camerei preliminare şi par?ial pentru Judecată, din fondurile Ministerului Justiţiei în contul Baroului Timiş pentru avocat Clopina Călin. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi, 22.01.2019.
Document: Hotarâre 57/2019 22.01.2019 ați putea sa îmi explicați mai pe înțeles deoarece nu am priceput nimic.multumesc
Cel mai recent răspuns: Dorin neda , utilizator 18:02, 23 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pedeapsa rezultanta : 1 an si 7 luni cu executare.
i s-au contopit pedepsele pe care le-a avut pana acum, cu cea noua plus un spor.
Inculpatul e in executarea altei pedepse, din data de 08.06.2018
Cu sentinta asta noua, urmeaza sa fie eligibil pt liberare conditionata in luna iulie 2019.
Daca el considera ca i s-ar putea micsora pedeapsa, sa faca apel in termen de 10 zile de la comunicarea minutei la penitenciar.
Succes!
Deci asta înseamnă ca pe lângă ce a executat mai trebe sa execute inca 1 an și 7 luni sau merge in continuare cu ce a executat și are liberare condiționata in Iulie?va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 23 Ianuarie 2019
Dorin neda, utilizator
Merge in continuare cu ce a executat si are liberare conditionata in iulie.
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Redobandirea permisului de conducere Dorin neda Dorin neda Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. (1) şi alin. (2) Cod procedură penală raportat la art. 396 alin. (10) Cod de procedură penală, condamnă ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept Jderix Jderix Buna ziua am si eu nelamurire Am fost condamnat cu suspendare si vreau sa stiu cand mi se sterge cazieru Complet: C4 Camera preliminara - fond Tip ... (vezi toată discuția)
Angajat m.ap.n. - condamnare privind savarsirea unei infractiuni din codul rutier natrnunomi natrnunomi Buna ziua.Sunt militar pe baza de contract fiint caporal clasaIII.Am fost condamnat la un an si jumatate cu suspendare ca am condus fara permis de ... (vezi toată discuția)