Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Data-n judecata de intrum
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Data-n judecata de intrum

Buna ziua, în aprilie 2019 s-ar fi împlinit 3 ani de cand am plătit ultima dată cele 3 abonamente la o companie de telefonie mobila. Bineinteles cei de la firma de recuperări creante Intrum nu au stat degeaba si dupa ce mi.au tot trimis acasa notificări de plata (suma ă ajuns la 9.300 ron) m.au dat in judecata solicitând un ordin de plata in valoare de 6.900 lei. In februarie trebuie să mă prezint la proces si sa depun întâmpinare. Eu sunt in maternitate pana in luna martie a acestui an. Nu am nimic pe numele meu, decât dupa ce ma angajez o sa am salar.
Va rog sa ma ajutati cu câteva răspunsuri:
1. E mai bine sa nu depun întâmpinare si sa nu ma prezint deloc la proces, iar în caz de executare silita sa depun contestație?
2. Depun întâmpinare si daca invoc faptul că în perioada 2016 ma aflam sub tratament psihiatric(psihoza acută cu nuante schizofrenice) ajuta la cv?
3. Lipsa calitatii de reprezentant conform interpretarii şi aplicarii art. 664 alin. (2) din Codul de procedură civilă, reprezentarea convenţională a persoanei juridice nu se poate face prin mandatar persoană juridică, nici prin consilierul juridic sau avocatul acesteia din urmă, potrivit art. 84 alin. (1) din Codul de procedură civilă (intrum debt finance ag i.a facut o procura firmei intrum romania s.a pentru a o reprezenta in acest proces).
4. Am primit notificarea cesiunii de creante la domiciliu,(locuiesc cu parintii) si avizul de primire a fost semnat de catre mama, în numele ei. Pot invoca ca nu mi.a fost comunicate mie personal cesiunea?
Va multumesc tare mult. Sunt destul de speriată si as vrea sa obtin macar o scădere a creantei.
incognitoooo, utilizator
1. Depuneti intampinare, chiar daca nu va prezentati la termene.
2. Nu cred ca are relevanta.
3. Cesiunea creantei a avut loc intre compania de telefonie mobila si Intrum debt finance ag si sunteti chemata in judecata de Intrum romania s.a.?
4. Comunicarea este valabila.
2. Da. Cesiunea s-a facut intre conpania de telefonie si Intrum Debt Finance AG. Mi.au atasat o imputernicire prin care ii da dreptul firmei Intrum Romania S.a sa o reprezinte"conform art 810 codul civil roman in fata tuturor persoanelor fizice si juridice si a oricarei autoritati romane si in numele nostiu si pentru noi sa intreprinda toate demersurile necesare pentru reglarea si colectarea creanțelor pe care le-am achiziționat în România." Si pe cererea de chemare în instanta scrie: Subscrisa Intrum Debt Finance AG cu sediul .... in calitate de creditor, cu sediul procedural ales pentru comunicarea actelor de procedura in temeiul art 158 NCPC la Intrum Romania S.A, prin reprezentant legal D.nul x, în calitate de Director formulăm prezenta cerere de emitere a unei ordonanțe de plata. Se cere judecarea in lipsa.
Chiar nu stiu cu ce m.as putea apara.
Paul Nitu a scris:

1. Depuneti intampinare, chiar daca nu va prezentati la termene.
2. Nu cred ca are relevanta.
3. Cesiunea creantei a avut loc intre compania de telefonie mobila si Intrum debt finance ag si sunteti chemata in judecata de Intrum romania s.a.?
4. Comunicarea este valabila.

incognitoooo, utilizator
Avand in vedere ca actiunea este demarata de firma titulara a creantei, nu este aplicabila exceptia lipsei calitatii de reprezentant.
Verificati daca sunt indeplinite conditiile de admisibilitate ale ordonantei de plata,
Se pare ca e totul legal, creată este certa, lichidă si exigibila. Am întrebat deoarece credeam ca este vreo chichiță lă mijloc prin care să pot să.mi ușurez situatia.

Paul Nitu a scris:

Avand in vedere ca actiunea este demarata de firma titulara a creantei, nu este aplicabila exceptia lipsei calitatii de reprezentant.
Verificati daca sunt indeplinite conditiile de admisibilitate ale ordonantei de plata,

incognitoooo, utilizator
Deci m.ar ajuta daca as atașa la dosar ieșirea din spital din 2014 si eram sub tratament cand am facut abonamentele?

Paul Nitu a scris:

1. Depuneti intampinare, chiar daca nu va prezentati la termene.
2. Nu cred ca are relevanta.
3. Cesiunea creantei a avut loc intre compania de telefonie mobila si Intrum debt finance ag si sunteti chemata in judecata de Intrum romania s.a.?
4. Comunicarea este valabila.