avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tutela mama cu Alzheimer
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tutela mama cu Alzheimer

Buna ziua,
Mama mea are Alzheimer, cu certificat de handicap grav permanent. Eu sunt singurul ei copil si am o imputernicire prin notariat sa o reprezint in orice situatie. Masa succesorala in care mama este parte cu o treime, este tot timpul motiv de discutie cu rudele ramase. Mentionez ca mama este singurul mostenitor direct, restul sunt urmasii surorilor ei. Intrebara mea este: trebuie sa iau tutela mamei, sa o pun sub interdictie, ca sa pot contesta eventuale acte ascunse facute de rude? Sau sa pot contesta vanzari facute pe ascuns?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 12:03, 25 Ianuarie 2019
Dacă mama nu are discernământ, cum v-a făcut procura?
Am facut procura la notariat cu ceva timp inainte sa se agraveze boala. Inca avea sec ente de luciditate. Acum nu ma mai recunoaste si nici nu mai mananca singura.

raluk0207 a scris:

Dacă mama nu are discernământ, cum v-a făcut procura?

Si ce scrie mai exact? Va imputerniceste pentru ce? Am dubii ca procura e pentru orice.
De ce te intereseaza ce scrie in procura? O reprezint si semnez pentru tot. Eu am intrebat aici despre tutela.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru ca nu exista o astfel de procura, pentru orice.
E o procura, dar probabil pentru ridicarea pensiei sau orice altceva.
Ce acte să contesti? Întâi, asigura-te ca există. Apoi, daca te referi la neamuri, mama ta e sora, iar tu, nepoata.
Nici tu nici mama, nu sunteți moștenitori rezervatari, ca să contestati vânzări.

Alte discuții în legătură

Delegatie avocat prezenta la mediere Ramona24 Ramona24 Buna ziua, Pot sa accept delegatia avocatului pentru clientul lui d e a-l reprezenta la mediere (doasarul nu e pe rol) avand in vedere faptul ca ... (vezi toată discuția)
Procura succesiune de la ambii mostenitori cyan cyan Este posibil ca doi mostenitori sa dea procura aceleasi persoane pentru a se ocupa de obtinerea unui supliment la certificatul de mostenitor? Concret, eu am ... (vezi toată discuția)
Acte dispozitie. curator vs tutore anagrama anagrama Bina ziua, Sunt curator pentru tatal meu, suferind de dementa tip Alzheimer, prin incheiere judecatoreasca definitiva si irevocabila din 2012; curatela ... (vezi toată discuția)