Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tutela mama cu Alzheimer
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tutela mama cu Alzheimer

Buna ziua,
Mama mea are Alzheimer, cu certificat de handicap grav permanent. Eu sunt singurul ei copil si am o imputernicire prin notariat sa o reprezint in orice situatie. Masa succesorala in care mama este parte cu o treime, este tot timpul motiv de discutie cu rudele ramase. Mentionez ca mama este singurul mostenitor direct, restul sunt urmasii surorilor ei. Intrebara mea este: trebuie sa iau tutela mamei, sa o pun sub interdictie, ca sa pot contesta eventuale acte ascunse facute de rude? Sau sa pot contesta vanzari facute pe ascuns?
Multumesc
Dacă mama nu are discernământ, cum v-a făcut procura?
Am facut procura la notariat cu ceva timp inainte sa se agraveze boala. Inca avea sec ente de luciditate. Acum nu ma mai recunoaste si nici nu mai mananca singura.

raluk0207 a scris:

Dacă mama nu are discernământ, cum v-a făcut procura?

Si ce scrie mai exact? Va imputerniceste pentru ce? Am dubii ca procura e pentru orice.
De ce te intereseaza ce scrie in procura? O reprezint si semnez pentru tot. Eu am intrebat aici despre tutela.
Pentru ca nu exista o astfel de procura, pentru orice.
E o procura, dar probabil pentru ridicarea pensiei sau orice altceva.
Ce acte să contesti? Întâi, asigura-te ca există. Apoi, daca te referi la neamuri, mama ta e sora, iar tu, nepoata.
Nici tu nici mama, nu sunteți moștenitori rezervatari, ca să contestati vânzări.