avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune disciplinara 5% - 10%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune disciplinara 5% - 10%

Buna seara. In luna Ianuarie 2019 am primit de la angajator 2 convocari in vederea desfasurarii cercetarilor disciplinare.
Ulterior am fost sanctionat pentru cea dintai convocare cu o reducere de 10% al salariului pe 2 luni (Ianuarie si Februarie 2019)
Pentru a 2 a convocare primita in aceasi luna (Ianuarie 2019) am fost sanctionat cu o reducere de 10% a salariului in luna Februarie 2019.
E corect? Prin urmare in luna Ianuarie voi fi sanctionat de 10% si 20% in totalitate in luna Februarie. Legal se poate face asta ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Ultima modificare: Miercuri, 23 Ianuarie 2019
ionutinfo, utilizator
Cel mai recent răspuns: ionutinfo , utilizator 19:18, 23 Ianuarie 2019
Sanctiunile aplicate sunt pentru fapte diferite ?
Buna sera, Exact, Sunt pentru fapte diferite, am uitat sa precizez asta
Ultima modificare: Miercuri, 23 Ianuarie 2019
ionutinfo, utilizator
In aceste conditii , se pot stabili doua sanctiuni disciplinare diferite sau chiar aceeasi sanctiune pentru doua fapte diferite.
Ultima modificare: Miercuri, 23 Ianuarie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ok. Va multumesc mult pentru raspuns

Cornel Vasile a scris:

In aceste conditii , se pot stabili doua sanctiuni disciplinare diferite sau chiar aceeasi sanctiune pentru doua fapte diferite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cercetarea prealabila - dreptul muncii tres_jolieee tres_jolieee buna. vreau sa va intreb: unui salariat i s-a desfacut disciplinar contractul individual de munca. invitatia la cercetarea prealabila s-a formulat in scris ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara cata8 cata8 Daca un salariat lipseste 3 zile de la locul de munca se face cercetarea disciplinara, prin convocator. Mai este necesara convocarea acestuia daca se stie ca ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara geany_n geany_n Lucrez intr-o companie mare de 3 ani, timp in care nu am avut nici o abatere. Pe data de 21/11/2009 am incalcat o regula din fisa postului. Inspectorul care a ... (vezi toată discuția)