Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune disciplinara 5% - 10%
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune disciplinara 5% - 10%

Buna seara. In luna Ianuarie 2019 am primit de la angajator 2 convocari in vederea desfasurarii cercetarilor disciplinare.
Ulterior am fost sanctionat pentru cea dintai convocare cu o reducere de 10% al salariului pe 2 luni (Ianuarie si Februarie 2019)
Pentru a 2 a convocare primita in aceasi luna (Ianuarie 2019) am fost sanctionat cu o reducere de 10% a salariului in luna Februarie 2019.
E corect? Prin urmare in luna Ianuarie voi fi sanctionat de 10% si 20% in totalitate in luna Februarie. Legal se poate face asta ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

ionutinfo, utilizator
Sanctiunile aplicate sunt pentru fapte diferite ?
Buna sera, Exact, Sunt pentru fapte diferite, am uitat sa precizez asta
ionutinfo, utilizator
In aceste conditii , se pot stabili doua sanctiuni disciplinare diferite sau chiar aceeasi sanctiune pentru doua fapte diferite.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ok. Va multumesc mult pentru raspuns

Cornel Vasile a scris:

In aceste conditii , se pot stabili doua sanctiuni disciplinare diferite sau chiar aceeasi sanctiune pentru doua fapte diferite.