avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... GIRANT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

GIRANT

AM SEMNAT PE UN CONTRACT DE IMPRUMUT DE LA O BANCA CA GIRANT, FARA SA GIREZ CU NICI UN BUN.
DIN PACATE BANII NU AU FOST RESTITUITI SI INSTANTA S-A INDREPTAT IMPOTRIVA MEA.
S-A DAT HOTARIREA JUDECATOREASCA IMPOTRIVA MEA CARE MA OBLIGA SA PLATESC SUMA RESPECTIVA DAR NU S-A MOTIVAT IN BAZA CARUI TEMEI LEGAL SA PLATESC ACEA DATORIE.
AM INTREBAT PE AVOCATI SI MI-AU SPUS CA NU E REGLEMENTATA GIRAREA UNUI IMPRUMUT IN NUME PROPRIU.
CE PARERE AVETI DE ACEST FAPT?

VA MULTUMESC,
PAUL
Cel mai recent răspuns: Gavril , utilizator 16:22, 25 Aprilie 2006
nu mai9 scrie cu litere mari ca e obositor de citit.

daca ai semnat ca girant pt. o alta persoana . se presupune ca vei gira eventuala datorie cu toate bunurile tale. Temeiul juridic este chiar contractul semnat de tine ca girant.

optional: ai un drept de regres impotriva titularului de contract pt. care ai platit datoria. de la acesta iti vei recupera banii. Temei : imbogatirea fara justa cauza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Girant david ioan david ioan daca sunt girant la cineva care a scos o anumita suma de bani din banca si nu mai doresc sa-l mai girez ma pot retrage,si cum o pot face? (vezi toată discuția)
Girant ccornel ccornel sunt girantul unei persoane care a decedat mi se opreste bani din salariu pt asta.pot sa dau in judecata pe sotul personei decedate pt a-mi recupera banii.el ... (vezi toată discuția)
Girez un credit, rău platnic Mazărea Mazărea Bună ziua! As putea sa girez pentru un cred al soțului meu, chiar dacă sunt rău platnic? Mulțumesc! (vezi toată discuția)