Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... girant
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

girant

sunt girantul unei persoane care a decedat mi se opreste bani din salariu pt asta.pot sa dau in judecata pe sotul personei decedate pt a-mi recupera banii.el nu vrea pe cale amiabila .ce sanse am ?as dori un model de cerere de trimitere in jud in acest caz si unde se depune ,taxe ce se platesc .va multumesc
Nu puteti solicita recuperarea datoriei prin actiune in regres impotriva sotului decat in conditiile in care in urma decesului s-a efectuat succesiune iar sotul supravietuitor a acceptat mostenirea.
Altfel, conform contractului, daca titularul imprumutului nu mai plateste, banca se va indrepta impotriva girantului.
Vedeti daca la semnarea contractului nu s-a intocmit o polita de asigurare de viata, pentru ca in aceste conditii va indreptati impotriva asiguratorului.