Forum Discuţii juridice Achiziţii publice contestatie cu privire la documentatia de atribuire
Discuție deschisă în Achiziţii publice

contestatie cu privire la documentatia de atribuire

Daca o firma solicita clarificari cu privire la documentatia de atribuire, apoi depune contestatie licitatia este suspendata? Ce trebuie sa fac eu ca autoritate contractanta?
Clarificarile privitoare la Documentatia de atribuire se solicita inainte de procedura propriu-zisa de achizitie publica. Autoritatea contractanta este obligata sa raspunda la aceste solicitari de clarificari, daca acestea respecta termenul din documentatie. Dupa licitatie, autoritatea contractanta este cea care solicita clarificari operatorului economic, daca este cazul. Daca s-a depus contestatie, pana la solutionarea acesteia procedura se suspenda, in niciun caz nu poate fi incheiat contractul cu potentiala firma castigatoare.
In primul rand trebuie sa verificati daca contestatia a fost depusa in termenul legal. In functie de rezultatul acestei verificari obligatiile legale difera.
Utilizatorul care a raspuns inaintea mea a pornit de la premisa ca acest termen a fost respectat.
luluca66 a scris:

Daca o firma solicita clarificari cu privire la documentatia de atribuire, apoi depune contestatie licitatia este suspendata? Ce trebuie sa fac eu ca autoritate contractanta?

Autoritatea contractanta este obligata sa raspunda la aceste solicitari de clarificari, daca acestea respecta termenul din documentatie.In D.A obligativitatea autoritatii contractante este accea de a posta termenul de solicitare la clarificari (data si ora).Atentie la aceste termene altfel este munca in zadar.....

Multa bafta