Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune casa in construcție
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune casa in construcție

Buna ziua,
Sunt singura moștenitoare a mamei mele care a decedat acum 2 luni. Pe lângă alte titluri de proprietate, avem si o casa in construcție, pentru care avem pe numele mamei autorizația de construcție si titlul de proprietate pentru teren. Curând trebuie sa facem încheierea lucrărilor, care trebuie făcută pe semnatura mamei, dar ea nu mai este. Cum urmează sa fac succesiunea la casa in construcție? Ce se poate face in acest sens? Menționez ca am fost la primărie la urbanism si am întrebat ce se poate face, dar nu au fost in măsura sa ma ajute.
Va mulțumesc anticipat
Buna seara,
Mergeti la un NOTAR cu toate actele si el va poate indruma.
DA, se poate face succesiunea si pentru aceasta casa in constructie.
Mulțumesc frumos ptr răspunsul rapid
Ca moștenitor preluați drepturile si obligatiile mamei dvs.
După ce obțineți certificat de moștenitor veti putea rezolva problemele cu casa.
O construcție nu poate rămâne neterminată pentru ca decedeaza cel care a început să o construiască.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat