Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Doresc să fiu tatăl din acte al copilului soției ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Doresc să fiu tatăl din acte al copilului soției mele, al cărui tată din certificatul de naștere nu e tatăl biologic. Poate fi adopția un mod de rezolvare mai rapid?

Buna seara .

La data casatoriei mele, sotia mea avea un copil rezultat din alta relatie.
Pt ca la vremea nasterii acestui copil, nu se mai afla in relatii bune cu tatal natural, familia ei, sa fie sigura ca nici nu vor mai avea vreo legatura cei doi, o constrange pe mama copilului sa il accepte in acte, la rubrica tata, pe fratele mamei vitrege.
Mama accepta (mare greseala) .

Cu greu, tatal din acte, peste ani , isi da acordul ca mama sa isi ia copilul langa ea in 2016, in UK.
Am reusit sa o aducem in UK, unde si invata.
Din 2017 eu si mama ei formam o familie, suntem casatoriti si mai avem alti doi copii.

Dorim ca dl semnatar la rubrica tata sa fie eliminat de acolo, am luat legatura cu avocat si ni s-a precizat ca trebuie test de paternitate si proces.

Astea sunt de durata, mai ales in tara noastra, iar timp nu avem (muncim aici, pt a putea oferi copiiilor un trai decent) .

Ne gandeam ca, in conditiile in care eu as solicita in instanta adoptia acestui copil (care face 9 ani curand, stie cine sunt eu, tatal din acte si stie cine e si tatal natural, era, caci a decedat la cateva zile dupa nasterea ei), iar tatal din acte (in varsta acum), in conditiile in care ar fi de acord ca drepturile sale parintesti sa imi fie transferate mie, nu ar simplifica lucrurile si ar elimina procedura ADN ?

Gresesc undeva?

Care e cea mai buna procedura?

Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Dureaza mai mult.. dar costa mai putin. Puteti sa nu aveti castig de cauza pt ca tata din acte trebuie sa fie de acord.
daca tatal e de acord, puteti sa faceti asa.. pt ca inteleg ca nu numai ca vreti sa inlaturati paternitatea celui ce acum ii e tata, ci vreti sa fiti si tatal copilului.

Multumesc.

Ma gandesc ca ar fi mai simplu asa, nu s-ar mai face test ADN, nu s-ar mai umbla de colo colo si nu am mai avea un proces lung, atata timp cat e de acord si el.
Noi credem ca ar fi, deoarece stie bn ca nu el e tatal, iar calea cu testul ADN e mak anevoioasa.
Multumesc mult

gi-jane2, moderator
daca vreti sa fiti tatal copilul, da, nu are rost sa contestati paternitatea ca sa incepeti ulterior procedura de adoptie...dar daca tatal nu e de acord, nu aveti incotro.
daca tatal e de acord, asta e modalitatea cu mai putine costuri, adoptia directa.
E un pic complicat ca sunteti in strainatate..
M-am uitat in legislatia pt adoptii internationale...
scrie acolo ca trebuie petrecut 30 de zile cu copilul si trebuie intalniri cu asistenti sociali..

Ar mai fi nevoie de asa ceva, cand ea face anul acesta 3 ani de cand locuieste cu mine ?

gi-jane2 a scris:

daca vreti sa fiti tatal copilul, da, nu are rost sa contestati paternitatea ca sa incepeti ulterior procedura de adoptie...dar daca tatal nu e de acord, nu aveti incotro.
daca tatal e de acord, asta e modalitatea cu mai putine costuri, adoptia directa.
E un pic complicat ca sunteti in strainatate..

cititi cu atnetie, dvs sunteti sotul mamei..cativa pasi din lege nu vi se adreseaza.

Cand raspundeti pe forum, nu mai apasati pe citeaza, ci pe raspunde..