Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiuni disciplinare în perioada de probă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiuni disciplinare în perioada de probă

Eu sunt in perioada de 90 de zile a contractului- perioada de proba. In aceasta periaoda pot sa fiu penalizat financiar daca nu mi-am facut bine treaba? sau pot sa fiu doar dat afara direct in scris. Pot sa imi dau demisia de la locul de munca inainte sa incep orele de munca? ex. Eu incep munca la ora 09 H dar eu imi scriu demisia la ora 08,50 si plec imediat. E legal? fiind in cele 90 de zile de proba. AM SALARUL DE BAZA FARA BONUSURI ..................ETC SALAR DE BAZA +BONURI de MASA in periada de 90 de zile.

Suntem o echipa de 10, in zilele urmatoare 4 pleaca la un curs de perfectioanare, 2 sunt in foaie de boala. Sefii vor ca productia-calitate....etc sa fie la acela nivel facuta de 4 maxim 5 ca si cand am fi 10 oameni, e normal ?. Pot sa fiu penalizat financiar pt acest lucru fiind in perioada de proba?
Manuela Rășină, administrator
1. Chiar daca sunteti in perioada de proba, angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancţiuni disciplinare salariaţilor săi ori de câte ori constată că aceştia au săvârşit o abatere disciplinară.

2. Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia, potrivit articolului 31, alin. 3 C.mun.

3. In speta, daca doriti sa plecati ,atunci nu este necesara demisia, ci faceti o simpla notificare catre angajator ca doriti incetarea CIM in timpul perioadei de proba, conform art.31 alin.3 C.mun.