Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... OUG 114/2018 in domeniul Constructilor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

OUG 114/2018 in domeniul Constructilor

Buna ziua! Referitor OUG 114/2018 respectiv modificarea minimului pe economie la 3000 lei pentru angajatii din Constructii: in cazul in care este indeplinita conditia referitoare la codul CAEN dar nu este indeplinita condita conform careia "angajatorii realizeaza cifra de afaceri din activitati mentionate la lit a) in limita acel putin 80% din cifra de afaceri totala....". societatea mai este obligata sa se raporteze la minimul pe economie de 3000 lei? Si daca raspunsul este da, atunci trebuie sa aplicam la salariile angajatilor si deducerile impuse de lege? ( impozit pe venit, "CAS si CASS)
Va multumesc
Perdy33, utilizator
Majorarea salariilor pentru angajatii din constructii nu are nicio legatura cu cifra de afaceri .... facilitatile fiscale se acorda in functie de aceasta .
Multumesc mult!