avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de succesiune

Buna ziua, tatal meu a cumparat un apartament in 1980, inainte de casatorie, si a pus ca urmas in caz ca i se intampla ceva pe o nepoata. Apartamentul a fost achitat integral in 1992 cand era casatorit (din 1982) cu mama. In caz de deces, aceasta nepoata poate avea vreo pretentie asupra apartamentului desi tata are 2 copiii (sotia/mama este decedata si nu s-a facut succesiune dupa dansa)? Multumesc.
"A pus ca urmas" cum?
Sub ce formă? I-a făcut un testament?
Buna ziua,
In actele de vanzare-cumparare (cumpararea apartamentului s-a facut prin CEC), ca si membru de familie.

raluk0207 a scris:

"A pus ca urmas" cum?
Sub ce formă? I-a făcut un testament?

Recititi actul. Urmasii nu se stabilesc prin contractele de vanzare- cumparare.
E posibil ca nepoata sa aiba un drept de uzufruct viager, ceea ce e cu totul altceva
Nepoate poate ca are un drept de uzufruct viager.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. mătușa mea, proprietara unică a unui apartament, ... Stoflea Stoflea Bună ziua. Mătușa mea, proprietara unică a unui apartament, ne-a lasat prin testament (făcut încă înainte de 1990) mie și unei nepoate, apartamentul ... (vezi toată discuția)
Proprietate imobiliara -mostenire dinamo2010 dinamo2010 in 1991 mama a cumparat un apartament , in care stateam pina atunci cu chirie la stat.in contractul de vanzare -cumparare , eu am foat girant , altfel nu se ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am nevoie de ajutorrul duneavoastra in urmatoarea ... L. M L. M Buna ziua, Am nevoie de ajutorrul duneavoastra in urmatoarea problema. Sora mea vrea sa-mi lase prin testament un apartament, ea are un copil care este ... (vezi toată discuția)