Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cununie civilă
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cununie civilă

As dori să știu ce condiții trebuiesc îndeplinite pentru a avea loc cununia civilă:
- intr-o zi de duminică
- într-o locație aleasă de miri
- într-o altă localitate decât cea în care locuiește fiecare dintre miri.
Vă mulțumesc.
Buna ziua,
Nu se face cununia civila decat intr-una din localitatile de domiciliu sau de resedinta ale mirilor.
Ca sa faceti in alta parte puneti macar unu din dumneavoastra o viza de flotant in acea localitate.
Cu privire la zi si locatie, asta tine de primaria locala cu care trebuie sa stabiliti aceste detalii.