avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Cununie civilă
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Cununie civilă

As dori să știu ce condiții trebuiesc îndeplinite pentru a avea loc cununia civilă:
- intr-o zi de duminică
- într-o locație aleasă de miri
- într-o altă localitate decât cea în care locuiește fiecare dintre miri.
Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 15:57, 28 Ianuarie 2019
Buna ziua,
Nu se face cununia civila decat intr-una din localitatile de domiciliu sau de resedinta ale mirilor.
Ca sa faceti in alta parte puneti macar unu din dumneavoastra o viza de flotant in acea localitate.
Cu privire la zi si locatie, asta tine de primaria locala cu care trebuie sa stabiliti aceste detalii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Domiciliul dupa divort dory61 dory61 Buna seara, Va rog foarte mult,sa ma lamuriti intr-o problema.Eu sunt in divort cu sotul meu.Amandoi suntem la a doua casatorie.Nu avem copii impreuna si ... (vezi toată discuția)
Este viza de flotant necesara pentru schimbarea de domiciliu in acelasi oras ? bogdan_Asdasd bogdan_Asdasd Buna ziua, Am fost in urma cu cateva zile la politie pentru a depune plangere pentru distrugere unui vecin, mi-a aruncat sticle de alcool pe masina, de pe ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! dacă se dorește căsătoria în alt județ,altă ... alisa89 alisa89 Bună ziua! Dacă se dorește căsătoria în alt județ,altă localitatea decât cea de domiciliu este nevoie de viză de flotant? Deși mirele e născut ... (vezi toată discuția)