Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... rate credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

rate credit ipotecar

buna ziua....sunt si eu intr-o situatie delicata deoarece nu mai am posibilitatea platii la un credit bancar.....am scos 30000euro pe 30ani cu rata 220euro pe luna, am achitat un an dar nu mai am posibilitatea platii, vreau sa renunt la apartament, de la banca mi sa spus k doar dak gasesc pe cineva sa merg cu el la banca sa faca o refinantare k sa achite din creditul meu si sa ramana cu rate el...in fine... am inteles k va scoate apartamentu la vanzare, dar sigur pretul din prezent nu va acoperi datoria si pe viitor ma va urmari dak detin proprietati, conturi, mosteniri, opriri pe salariu, etc..... intrebarile mele sunt.... dupa decesul mamei, apartamentul ei o sa-mi revina mie k mostenire, banca poate sa il urmareasca, sa puna ceva..sechestru..pana achit eu suma, sau....alte tertipuri de ale bancilor pt a ma face sa le achit diferenta???????? datoriile astea dupa cat timp se sterg, daca se sterg vreodata???? dak mama trece apartamentul ei pe numele fiicei mele, poate sa o urmareasca banca pentru neplata ratelor mele dupa ce va fii majora????#-o va multumesc anticipat si astept raspuns cu nerabdare
Iti recomand sa-ti achiti creditul sau sa gasesti o posibilitate de refinantare.
da multumesc de recomandare....ma intereseaza raspunsurile la intrebarile mele sa stiu ce risc..... mersi si astept rsp eligibil
1.banca va urmari toate bunurile mobile si imobile prezente si viitoare, precum si salariul sau alte venituri pt infiintarea popririi
2. daca dvs nu acceptati succesiunea mamei dvs, atunci banca nu poate executa si acel apartament
3. bunurile dobandite de fiica dvs atat prin mostenire cat si prin alte modalitati sunt ale ei personale. daca fiica dvs nu v-a girat, nu are nici o responsabilitate fata de baca... decat daca doreste sa va ajute pe dvs
4. sansele sa se vanda apartamentul sub pretul de achizitie sunt cele mai mari, pe dvs obligandu-va ulterior sa platiti diferenta, inclusiv cheltuielile ce vor fi facute cu ocazia scoaterii la licitati, care sunt enorme:((

5. de ce nu incercati sa inchiriati acel apartament? si sa platiti la banca rata ... si ramaneti si cu acel apartament. Mi se pare ca aceasta ar fi varianta prin care nu veti iesi in pierdere. desigur alegerea va apartine.=D>, insa eu asa as face:O
Daca banca stie de mostenire, va ataca acea donatie, printr-o actiune oblica, pentru reducerea liberalitatilor. Daca faceti un contract de vanzare-cumparare intre bunica si nepoata, deasemenea exista o prezumtie ca ar fi o donatie deghizata si va trebui sa se faca dovada de catre nepoata ca s-a platit un pret real.
Asadar, posibilitati ca banca sa atace aceste acte exista. practic insa, banca nu prea are cum sa stie ca veti mosteni acele bunuri.
Veti fi executat silit pe toate bunuruile mobile si imobile, prezente sau viitoare pentru restul de credit ramas neachitat dupa vanzarea imobilului. practic, toata viata veti avea poprire pe salariu si mai apoi pe pensie. Veti plati 1/3 din venitul net, lunar. Nu cred ca este o ideea prea buna.
Daca platit creditul ramaneti cu imobilul, a carui valoare poate creste. Incercati sa refinantati creditul. In mod normal la 30000 euro ar trebui sa fie maxim 150 eur rata, de vreme ce bancile tot trambiteaza faptul ca pentru 60000 EUR rata este de 300 EUR pe luna.
Daca se trece creditul scadent, dobanda va creste cu 50%, fata de cea de acum, prin adaugarea dobanzii penalizatoare. Mai bine gasiti o solutie sa platiti.
new_2009 a scris:

de ce nu incercati sa inchiriati acel apartament? si sa platiti la banca rata ... si ramaneti si cu acel apartament. Mi se pare ca aceasta ar fi varianta prin care nu veti iesi in pierdere. desigur alegerea va apartine.=D>, insa eu asa as face:O

new 2009 are dreptate,

incercati sa inchiriati daca oricum nu aveti nevoie de acel apartament, ca altfel iesiti in paguba ... ca sa nu mai vorbim de banii pe care ia-ti platit pana acum si nu ii restituie nimeni