Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Expertiza contabilă a stabilit ca bază de calcul a ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Expertiza contabilă a stabilit ca bază de calcul a pensiei de întreținere salariul net încasat + impozitul. Este corect?

Am primit un raport de expertiza contabila prin executor judecatoresc prin care sunt obligat sa platesc pensie de intretinrere si din impozit.
baza calcul pensie = salariul net incasat + impozit
este corect?
eu trebuie sa platesc pensie de intretinere din impozitul care il dau la stat??
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Nu are ce căuta impozitul la calculul pensiei. Pensia de întreținere se plătește prin raportare la salariul minim NET.

Art. 529 Cod Civil - Cuantumul întreţinerii:

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.
Dapix, utilizator
Art 529 C.civ
(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

Legea vorbeste de venitul net lunar. Deci nu are ce cauta impozitul la calculul pensiei.
asta stiam, rog raspuns clar la ce am intrebat
doamna avocat si eu daca fac public raportul de expertiza, in care se calculeaza pensie si din impozit, incalc vreo lege? - raport primit in data de 28.01.2019--
Am primit un raport de expertiza contabila prin executor judecatoresc

Ce scrie in hotararea prin care s-a stabilit pensia si ce cauta executorul in aceasta ecuatie ?
Nu ati platit pensia la timp ?
gi-jane2, moderator