Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce venituri se iau in calcul pentru stabilirea pensiei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce venituri se iau in calcul pentru stabilirea pensiei alimentare

Va rog sa imi explicati ce articol stabileste pensia alimentara si articolul in care se stabileste venitul net fara ore suplimentare care nu sant cu caracter permanent.
Se ia în calcul tot venitul lunar NET, adică cât primiți în mână în fiecare lună
Dacă aveți în întreținere 2 copii, se împarte 33% la 2, și rezultă 16,66% de copil..

Art. 529 Cod Civil - Cuantumul întreţinerii:

(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.

(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.
Legea prevede veniturile nete efective...

Inalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Completul competent să judece recursul în interesul legii a observat că este preferabilă raportarea la criteriul naturii de venit salarial, în raport cu dispoziţiile Codului fiscal, ce permite identificarea venitului din salariu sau a venitului asimilat acestuia (ceea ce face, oricum, inutilă stabilirea de către instanţă a destinaţiei speciale, cu atât mai mult cu cât această afectaţiune a fost avută în vedere de către legiuitorul fiscal la determinarea veniturilor salariale, atunci când acestea au caracter de continuitate)
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat