avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietari in bloc ai mansardei si ai casei scarii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietari in bloc ai mansardei si ai casei scarii

Sintem proprietarii unui mansarde(appartament la mansarda) situat intr-un bloc cu 3 locuinte. In Contract si in CF este specificata proprietatea asupra casei scarilor ( nu mai exista alt apartament), hol si apartament. Casa Scarilor este inclusa in mp ai proprietatii. In segmentul casei scarilor specificate ca fiind proprietatea noastra se afla un geam. Vecinul nostru de la etajul inferior acceseaza permanent acest segment si deschide geamul cind doreste el si inspecteaza holul de la intrarea noastra in apartament unde noi avem un raft ptr. pantofi si mai lasam legumele cumparate fiindca balconul nostru nu poate fi acoperit. Vecinul sustine ca aceasta casa a scarilor care duce spre noi si este specificata ca proprietate a noastra si inclusa in metri patrati cumparati este comuna si ca noi nu avem nici un drept de depozitare. Curatenie insa nu face aici si nici nu a participat la renovarea acestui parti. De asemeni sustine ca si acoperisul este parte comuna desi nu este specificat ca atare in contract ( numai fundatia, pereti, plansee si racorduri sint comune cf. contract). Are dreptate? ( este avocat si in permanenta cauta ceva)
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:44, 30 Ianuarie 2019
in contractul de achizitie bun imobil se consemneaza strict suprafata proprietatea individuala la care se aprecizeaza cota indiviza
Fiind imobil de locuit in comun compus din mai multe proprietati distincte este temeinic si legal sa existe parti comune cale acces,casa scarii,subsol,terasa/acoperis
Nu are legatura statutul partii imobilului in raport de participarea coproprietarilor la intretinerea acestora
Daca nu puteti solutiona amiabil,analizati varianta aplicarii dispozitiilor parti comune din codul civil
Multumesc. Poate m-am exprimat gresit: Casa scarilor spre apartamentul nostru 10,78 mp proprietate individuala, Acces pod doat din interiorul locuintei noastre. Proprietate trecuta in CF:
mansarda, casa scarilor, hol total suprafata 78,7 mp. Partile indivize comune in cote :fundatie, pereti, plansee, racorduir plus cota teren. Notarul ne explicase ca in principiu am putea inchide din punctul in care incepe proprietatea noastra asupra scarilor, Partea de pod este doar accesibila noua cu urcare din interior, deci implicit sintem responsabili de acoperis.
Ciudata situatie, dar nu imposibila. Si eu am de exemplu o cota de 1/2 din balconul comun trecut in act, cealalta cota fiind a vecinului de la apartamentul din fata mea si presupun ca toti cei cu balcoane comune din bloc, plecand din casa scarii, sunt asa. Parerea mea este ca ar trebui sa ajungeti la o intelegere amiabila cu vecinul, ca altfel e mult si inutil de umblat: dvs. o sa aratati actul, el o sa se apere spunand ca pentru a ajunge la locuinta dvs. treceti prin coproprietatea fortata de la etajul inferior care ii apartine si lui si nu-i corect asa, ca daca va inchide si el calea de acces n-ati mai avea pe unde urca si tot asa... Dureaza ani, se pot cheltui o groaza de bani si degeaba. Intelegerea e cea mai buna. Parerea mea. Eu m-am inteles cu vecinul de la balconul comun de vreo 15 ani, tu pui scaunul, cand e vara vin si eu si stau, daca vine sa doarma acolo pisica ta, nu-i problema ca se imprieteneste si cu a mea. Ma intreb si eu ce-ar fi insemnat sa fac pentru un balcon un... partaj judiciar...
@Liadore
Concret care este problema prioritara?
Daca problema este la nivelul geamului ,instalati geam mat/opac eventual termopan care sa se deschida numai in partea de sus si rezolvati problema

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reparatie acoperis, fara asociatie si fara acces la spatiul mansardei Mihai RMS Mihai RMS Buna ziua, am tot citit despre reparatia acoperisului ca fiind parte comunca, dar mai am cateva nelamuriri si as dori daca se poate sa le clarific. Nu este ... (vezi toată discuția)
Drept de proprietate asupra podului mihai83c mihai83c Buna seara!Vreau sa cumpar un apartament cu doua camere situat la etajul 4/4 al unui bloc nou construit cu pod.Blocul este prevazut cu pod care este impartit ... (vezi toată discuția)
Mansarde asistent asistent De ce aprobari are nevoie o firma care vrea sa construiasca mansarde? (vezi toată discuția)