avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi

Joi, 6 februarie, are loc evenimentul: AI Act: De la reglementare la implementare - Ghid practic de conformare pentru companii. Participă →

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu net constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu net constructii

Buna ziua! Lucrez la o firmă din domeniul constructii. Deși am semnat noul contract cu suma de 3000 lei brut angajatorul nea informat ca abia începând cu luna aprilie vom lua cei 2400 lei net( apriximativ) pe motiv că firma a înghețat salariile la 1163( cat este minimul in acest moment) . Este legal sa faca acest lucru? Tin sa precizez ca firma nu este una chiar mică având cifra de afaceri pe 2017 de 17 mil de euro
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:20, 30 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are cum sa faca asa ceva ... angajatorul este obligat sa va ofere salariul minim brut incepand cu 01.01.2019.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional creștere salarii george311 george311 Buna ziua firma de paza la care lucrez pana la aceasta ora nu nu ne-a adus la cunostinta nici verbal nici prin act aditional despremarirea salariului minim ... (vezi toată discuția)
Salariul minim brut pe economie la firmele particulare samuraro samuraro as dori sa stiu daca si firmele particulare sunt obligate sa mareasca salariul minim brut pe economie din 2015, cel de 1050 lei. (vezi toată discuția)
Creștere salariu neefectuata,încălcare lege Coritnuza1 Coritnuza1 Din cate am inteles in 2018 salariul brut a urcat la 1900 lei...iar cel net pentru cei care încasau pana in prezent 1000 lei a urcat la 1150 lei...sau ceva de ... (vezi toată discuția)