Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Intocmire documentatie pentru donatii de alimente, ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Intocmire documentatie pentru donatii de alimente, haine si rechizite.

Buna ziua
O asociatie de ingrijire batrani a participat la niste actiuni caritabile, la evenimente cum ar fi Ziua Mondiala a Inimii, Ziua mondiala a femeilor cu cancer, Ziua educatiei; a facut donatii de alimente, haine si rechizite.
Ce documente trebuie intocmite pentru a putea reflecta in contabilitate aceste acte de caritate?
Contract de sponsorizare sau ce anume mai exact? Daca se poate si un model. Multumim
george-neagu, moderator
Intocmiti proces verbal de predare primire cu persoanele care au primit pachete ca donatii in alimente (sau ce alte produse ati mai strans) la evenimentul caritabil .... din data de.... desfasurat la......(semnat de catre reprezentantul ong la eveniment si fiecare beneficiar cu date de identificare din buletin si semnatura) cu valoarea pachetului primit de fiecare si jos, total valoare donatie la acel eveniment. Pe baza acestora scadeti din contabilitate.