avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Vouchere Tikete de vacanta . Inregistrarea venitului ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Vouchere Tikete de vacanta . Inregistrarea venitului rezultat in contabilitate si declararea acestuia ?

Structura turistica primeste vouchere de vacanta ( Tikete ) in anul 2018 pt care elibereaza factura si bon fiscal pt Tikete catre turist, atunci cand acesta s-a cazat in anul 2018 .( octombrie )
Vocherele sunt predate la firma care deconteaza, in anul 2019 , iar incasarea sumei corespunzatoare acestora in numerar LEI se face in cont tot in anul 2019 .
Intrebare : Venitul rezultat din aceste vouchere, se declara in declaratia unica ca venit realizat in anul 2018, atunci cand aceaste ( cupoane de hartie ) au fost primite de la turist ?
Sau acest tip de venit, se declara ca venit incasat in anul 2019 , atunci cand banii respectivi au intrat efectiv in contul firmei ?
Precizez ca e vorba de un PFA in sistem real , care depune doar o declaratie unica anuala pe 31 martie .
Cel mai recent răspuns: ziarediverse , utilizator 18:18, 30 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se declara ca venit incasat in anul 2019 atunci cand banii respectivi au intrat efectiv in contul firmei pe baza extrasului de cont.
Multumim pentru raspuns d-le George Neagu !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli deductibile întreprindere individuală djszabi djszabi Buna ziua, Recent am înființat o întreprindere individuală principală activitate 9001 - Sonorizare evenimente spectacole și va trebui să plătesc ... (vezi toată discuția)
Obligatii cas estimate ... nu am incasat suficienti bani (facturi fiscale) educ2012 educ2012 -Am deschis PFA in februarie (2018). \"Sunt in primul an\". -Am completat Declaratia Unica in 10 august 2018. -Am incasat (Facturi Fiscale) 7100 lei ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venit din activitati (online) PetreToader PetreToader Buna ziua, Am o intrebare pentru dvs., imi poate explica cineva cum sta treaba cu impozitul pe venit sau pe niste bani proveniti din activati online? Banii ... (vezi toată discuția)