Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Vouchere Tikete de vacanta . Inregistrarea venitului ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Vouchere Tikete de vacanta . Inregistrarea venitului rezultat in contabilitate si declararea acestuia ?

Structura turistica primeste vouchere de vacanta ( Tikete ) in anul 2018 pt care elibereaza factura si bon fiscal pt Tikete catre turist, atunci cand acesta s-a cazat in anul 2018 .( octombrie )
Vocherele sunt predate la firma care deconteaza, in anul 2019 , iar incasarea sumei corespunzatoare acestora in numerar LEI se face in cont tot in anul 2019 .
Intrebare : Venitul rezultat din aceste vouchere, se declara in declaratia unica ca venit realizat in anul 2018, atunci cand aceaste ( cupoane de hartie ) au fost primite de la turist ?
Sau acest tip de venit, se declara ca venit incasat in anul 2019 , atunci cand banii respectivi au intrat efectiv in contul firmei ?
Precizez ca e vorba de un PFA in sistem real , care depune doar o declaratie unica anuala pe 31 martie .
Se declara ca venit incasat in anul 2019 atunci cand banii respectivi au intrat efectiv in contul firmei pe baza extrasului de cont.
Multumim pentru raspuns d-le George Neagu !