Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

vatamare corporala

acuzat de vatamare corporala.
daca pot demonstra ca am fost provocat de cel care ma acuza de vatamare ce sanse am???
el s a constituit parte civila si mi cere 40000 daune morale si 10000 cheltuieli medicale.
din ce stiu deocamdata are CM 12 zile si la vreo 3 luni a mai scos un CM de 14 zile.
i am cerut in proces dovezi medicale.
martorii lui sau incurcat in declaratii pentru ca nu au fost la fata locului.
eu am depus plangere pentru marturie mincinoasa impotriva martorilor.
va rog explicati mi ce mi se poate intampla????/
provocarea este doar o cauza ce reduce rapsunderea, nu o inlatura.
daca martorii vor fi gasiti vinovati, marturiile lor nu vor putea fi folosite in procesul cu vatamarea.
deci mai ramane CM pentru care am cerut expertiza.
in cazul in care expertiza ar fi ,, lucrata,, in favoarea partii civile pot sa mai cer o contraexpertiza asistata de un expert angajat de mine pentru a fi sigura ca nu falsifica nimeni nimic?????
Buna ziua !
1. La prima intrebare, avand in vedere ca provocarea victimei este circumstanta atenuanta , puteti beneficia de reducerea pedepsei pana la minimul special si a daunelor solicitate de partea vatamata.
2. Ce se poate intampla? Referitor la declaratiile martorilor si maturia mincinoasa, asa cum a precizat si d- nul avocat, instanta v- a stabili daca sunt marturii mincinoase sau nu. In cazul ca sunt marturii mininoase nu vor fi luate in considerare ca probe si mai beneficiati de un avantaj: trebuie sa gaseasca probe care sa stabileasca legatura de cauzalitate intre loviri si persoana dumneavoastra, adica faptul ca dumneavoastra le- ati produs. Asta in situatia in care nu ati recunoscut in declaratia proprie ca dumneavoastra i- ati cauzat acele lovituri .
Oricum va recomand angajarea unui avocat.
Cu stima !
despre expertiza ce mi puteti spune??????
avocatul il am si cred in dumnealui.
reducerea pedepsei pana la minim si inclusiv daune ce inseamna?
va intreb ca am proces pe 8 dec. si nu am stare pana nu se va termina.
oare dureaza mult un proces de acest gen??????
VA MULTUMESC ANTICIPAT!
Durata unui proces este conditionata de n+1 factori ,unii dintre acestia independenti de vointa partilor
Situatia mentionata cu expertiza si contraexpertiza ,avand in vedere si aspectul ca ne situam la finalul anului,obliga sa intrevedeti o solutionare pentru anul urmator