Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea nr.329/2009, capitolul 4
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea nr.329/2009, capitolul 4

Nu inteleg care este data la care intra in vigoare capitolul 4 si care este data limita pentru alegerea optiunii de catre pensionarii in speta.
La art. 18 (1) se spune: in termen de 15 zile de la data intrarii in vigoare a prezentului capitol. Deci, care este data ? .... sa isi exprime in scris optiunea intre suspendarea platii pensiei ......
Daca puteti sa-mi spuneti datete exacte:
- cand intra in vigoare cap. IV
- care este data limita de exprimare in scris a optiunii pensionarilor in cauza#-o
Buna ziua !
Art. 26. - În aplicarea prevederilor cap. IV, Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale elaborează instrucţiuni până la data intrării în vigoare a acestuia, respectiv în termen de 15 zile de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Legea 329/2009 a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 0761 din 09 Noiembrie 2009. Rezulta intrarea in vigoare a cap IV pe data de 25.11.2009, de la care se calculeaza cele 15 zile de prescriptie.
Cu stima !
Aveti dreptate, legea are multe imperfectiuni.
Cititi art. 17,alin 2 lit b, art.18, alin 2 si art. 19, alin 3,4 si art. 20 cu atentie.
Legea a fost publicata in M.Of. in 09.11.2009 si a intrat in vigoare la 3 zile de la publicare, deci si cap.IV la care va referiti. Art. 26. prevede:" În aplicarea prevederilor cap. IV, Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale elaborează instrucţiuni până la data intrării în vigoare a acestuia, respectiv în termen de 15 zile de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial "
Atunci cand devin pensionari cumularzi, deci din data de 12.11.2009 (3 zile de la publicare in M.Of.) 15 zile, respectiv din 25.11.2009, data survenirii situatiei de cumul, au obligatia sa isi exprime in scris optiunea intre suspendarea platii pensiei, pe durata exercitarii activitatii si incetarea raporturilor de munca, de serviciu sau a actului de numire in functie.
Succes!
ContSters74561, utilizator