Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul pensie - salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul pensie - salariu

Sunt o persoana care cumuleaza o pensie cu un salariu. Conform legii 329/2009 si a instructiunilor MMFPS, pana pe data de 09.12.2009 trebuie sa-mi exprim optiunea intre una si cealalta. Voi opta pentru mentinerea pensiei. Voi beneficia insa de prevederile codului muncii referitor la 15 zile lucratoare din momentul in care ar urma sa fiu concediat? Sau contractul meu de munca se va incheia pe 09.12.2009?
Buna ziua !
Conform prevederilor legale , pana la data de 09.12. 2009, va exprimati optiunea, iar de la aceasta data curge termenul de predare a functiei, termen relativ, in raport de functia detinuta si care nu poate fi mai mare de 30 de zile.
Cu stima !
Au aparut pe site-ul Ministerului Muncii Intructiuni de aplicare a prevederilor Capitolului IV- Măsuri privind regimul cumulului pensiilor cu veniturile salariale, din Legea nr. 329/2009

Art. 7 – Pentru pensionarii care, la data intrării în vigoare a dispoziţiilor Capitolului IV din Legea nr. 329/2009 se află în situaţia prevăzută la art. 17 alin. (2) lit. a) din lege, termenul de 15 zile, înăuntrul căruia au obligaţia de a-şi exprima în scris opţiunea între suspendarea plăţii pensiei şi încetarea raporturilor de muncă, de serviciu sau a actului de numire în funcţie sau, după caz, de a-şi exprima în scris opţiunea cu privire la menţinerea în plată a uneia dintre pensiile al cărei cuantum permite cumulul, se împlineşte în ziua de 9 decembrie 2009, inclusiv.

Deci, pana la data de 9 decembrie trebuie sa va exprimati optiunea; dupa acest termen, in cazul in care optati pentru desfacerea contractului de munca, incepand cu data de 10 decembrie beneficiati de perioada de preaviz de 15 zile, conform codului muncii.

consultati
[ link extern ]