avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 329/2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 329/2009

Daca pe 10/12/2009 imi exprim doar optiunea pentru pensie si nu pentru renuntarea la postul pe care sunt incadrat, cum se va proceda? Este vreo lege care sa ma oblige sa-mi dau demisia?Daca da, acest lucru este legal(constitutional) sau am dreptul la opinie?Eu mai am vre-un drept???
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: mihsoft , utilizator 12:47, 8 Decembrie 2009
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile art.18 din Legea 329/2009 si a instructiunilor de aplicare a Legii de reorganizare a institutiilor publice, la data de 9 decembrie 2009, pensionarii care, la data intrarii in vigoare a dispozitiilor Capitolului IV din Legea nr. 329/2009, se afla in situatiile de mai sus, au obligatia de a-si exprima in scris optiunea intre suspendarea platii pensiei si incetarea raporturilor de munca, de serviciu sau a actului de numire in functie sau, dupa caz, de a-si exprima in scris optiunea cu privire la mentinerea in plata a uneia dintre pensiile fata de cuantumul careia este permis cumulul".
1. Se va proceda la desfacerea contractului de munca conform legii 53/2003 actualizata.
2. Este Legea 329/ 2009.
3. Este legal, avand in vedere decizia Curtii Constitutionale care s- a exprimat in acest sens .
4. Nu stiu la ce drepturi va referiti ?
Cu stima !
Ultima modificare: Duminică, 29 Noiembrie 2009
Marius Zaharia, Avocat
Buna ziua
Cum pot aplica legea, daca angajatul refuza sa semneze orice declaratie (asa a fost sfatuit de avocat).


O zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul pensie - salariu Vasile Pupaza Vasile Pupaza Sunt o persoana care cumuleaza o pensie cu un salariu. Conform legii 329/2009 si a instructiunilor MMFPS, pana pe data de 09.12.2009 trebuie sa-mi exprim ... (vezi toată discuția)
Legea nr.329/2009, capitolul 4 Iustef Iustef Nu inteleg care este data la care intra in vigoare capitolul 4 si care este data limita pentru alegerea optiunii de catre pensionarii in speta. La art. 18 (1) ... (vezi toată discuția)
Viceprimarul poate cumula pensia cu salariul, chiar daca acesta depaseste salariul mediu brut pe economie? Andrusceac Paunel Andrusceac Paunel Este posibila cumularea salariului cu pensia de serviciu, in cazul viceprimarului ,chiar daca cuantumul pensiei este mai mare decat cel prevazut de L328/2009 ... (vezi toată discuția)