Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Masina \" vanduta\" fara acte
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Masina " vanduta" fara acte

Buna ziua ! Tatal meu a "vandut"masina personala in anul 2013, fara a face acte de vanzare_ cumparare, la momentul respectiv, deoarece domnul care a cumparat o nu i a inmanat suma intreaga( aflandu se cu varul meu la momentul tranzactiei). Deci fiind " om de incredere". Intreaga perioada 2013-2019 tatal meu nu s a mai intalnit cu domnul in cauza , l a sunat de nenumarate ori sa i inmaneze si diferenta de banuti" nu i a raspuns" . Cu alte cuvinte cartea de identitate a masinii se afla in posesia mea , dar tatal meu a primit o infiintare de poprire de la consiliul local precum nu a platit impozitul masinii respective din 2013-2019.,si 3 amenzi 2013,2014,2015 luate pe masina( viteza, rovinieta). Am vorbit cu domnul in cauza acum 2 zile a spus ca ma v a suna d-lui intr o ora , dar cand am incercat eu sa l sun cam dupa 2 ore nu a raspun , dupa care mi a blocat apelurile. Ce pot face sa recuperez suma sa radiez masina.
Va multumesc!
Atat timp cat vehiculul nu a parcurs procedura legala de instarinare este intemeiata pretentia primariei pentru impunere impozit auto
Nici proprietarul tatal dv daca nu a incheiat documente tranzactionare vehicul nu are justificare legala pentru neachitare impozit auto
Initial notificati oficial detinatorul vehiculului cu obligatia incheierii formalitatilor tranzactionare drept de proprietate auto-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Si ce as putea face in acest caz? Sa dau masina furata? Sau ce ma poate indruma un domn avocat?!?! Domnul nu mai raspunde la telefon...
ChristianAndreea, utilizator