avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Masina \" vanduta\" fara acte
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Masina " vanduta" fara acte

Buna ziua ! Tatal meu a "vandut"masina personala in anul 2013, fara a face acte de vanzare_ cumparare, la momentul respectiv, deoarece domnul care a cumparat o nu i a inmanat suma intreaga( aflandu se cu varul meu la momentul tranzactiei). Deci fiind " om de incredere". Intreaga perioada 2013-2019 tatal meu nu s a mai intalnit cu domnul in cauza , l a sunat de nenumarate ori sa i inmaneze si diferenta de banuti" nu i a raspuns" . Cu alte cuvinte cartea de identitate a masinii se afla in posesia mea , dar tatal meu a primit o infiintare de poprire de la consiliul local precum nu a platit impozitul masinii respective din 2013-2019.,si 3 amenzi 2013,2014,2015 luate pe masina( viteza, rovinieta). Am vorbit cu domnul in cauza acum 2 zile a spus ca ma v a suna d-lui intr o ora , dar cand am incercat eu sa l sun cam dupa 2 ore nu a raspun , dupa care mi a blocat apelurile. Ce pot face sa recuperez suma sa radiez masina.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ChristianAndreea , utilizator 18:22, 31 Ianuarie 2019
Atat timp cat vehiculul nu a parcurs procedura legala de instarinare este intemeiata pretentia primariei pentru impunere impozit auto
Nici proprietarul tatal dv daca nu a incheiat documente tranzactionare vehicul nu are justificare legala pentru neachitare impozit auto
Initial notificati oficial detinatorul vehiculului cu obligatia incheierii formalitatilor tranzactionare drept de proprietate auto-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Si ce as putea face in acest caz? Sa dau masina furata? Sau ce ma poate indruma un domn avocat?!?! Domnul nu mai raspunde la telefon...
Ultima modificare: Joi, 31 Ianuarie 2019
ChristianAndreea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sechestru pe o masina MarianH MarianH Va salut,in anul 2013 am vândut o mașină fără a face vreun act cu respectivul cumpărător fiind vecin cu mine...de atunci până în prezent mașina a ... (vezi toată discuția)
Vanzare autoturism costyrzv costyrzv Buna ziua, am vandut un autoturism in decembrie 2019, mașina mi a fost plătită partial, urmand sa mi se ofere restul sumei mai tarziu, o suma de bani nu ... (vezi toată discuția)
Radiere auto SiDaniela SiDaniela Am vîndut masina vecinului si trebuia să facem actele dar sa ivit o problemă și am plecat două luni din tară,între timp el a vîndut masina ,nu am ... (vezi toată discuția)