Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Materiale de promovare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Materiale de promovare

Cineva a castigat un premiu ce constă dintr-un produs. Organizatoarea i-a oferit premiul castigatoarei, si i-a solicitat castigatoarei sa nu indeparteze materialul de promovare afisat pe premiul castigat pe o anumită perioadă de cateva luni.

Castigatoarea nu doreste să tină autocolantul de promovare cu sigla firmei ce a organizat concursul pe produsul castigat.

Ce se poate face in situatia de mai sus? Există o lege care să oblige pe castigatorii unor premii castigate la concursul organizat de către firma respectivă, sa nu indepărteze autocolantele aplicate pe produsele ce au fost acordate ca premiu?
Buna ziua.
Pe ce baza a facut organizatorul aceasta solicitare, cum a argumentat.o? Poate exista stipulat în regulamentul de organizare a acelui concurs ceva legat de asta...si poate ajunge chiar la retragerea premiului daca nu se respecta...
Ionut.ion, utilizator
Este vorba despre regulamentul competitiei/promotiei respective în care astfel de situații sunt prevăzute,se prezuma ca participând la promoție câștigătorul a achiesatt la regulamentul respectiv
Nu va jucați daca este vorba despre o firmă mare pot exista litigii,solicitare de daune etc.