Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia de întreținere a fost stabilită în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia de întreținere a fost stabilită în procente, prin urmare când a scăzut venitul net tatăl a plătit mai puțin iar acum e amenințat cu executarea silită. Este posibil ca un executor să-i pună poprire la cererea mamei?

In luna Aprilie 2017, instanța a stabilit ca tatăl sa plătească pensie de întreținere in cuantum de 25% din venitul net realizat, fără a depăși suma de 800 lei lunar. Tatăl , având un venit de aproximativ 3500 lei lunar și-a îndeplinit obligația de a plăti 700 lei /luna . Începând cu luna Decembrie 2018, urmare a faptului ca venitul lunar al tatălui a scăzut la 1600lunar, aceasta a început sa plătească pensia de întreținere minorului in cuantum de 400 lei/luna. La sf lunii Ianuarie 2019, tatăl a primit o notificare de la mama prin avocat , pentru a plăti diferența de 300 lei/luna , învocand faptul ca pensia a fost stabilită in procent de 25% din venitul net realizat se 3500 lei realizat la acea data și numai instanța poate micșora pensia , tatăl fiind amenințat cu executarea silită și acțiune in instanța.
Având in vedere ca instanța nu a stabilit o suma fixa lunar, ci a stabilit procentul de 25% din venitul net realizat , iar salariul tatălui s-a diminuat , acesta plătind 25% din venitul realizat in prezent de 1600 lei, ce trebuie sa facă și care sunt riscurile la care se expune tatăl? Este necesar sa răspundă la notificarea respectiva ? Este posibil ca un excutor sa pună poprire la cererea mamei ? Mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
Eu va recomand sa raspundeti la notificare cu precizarea salariului net actual. trimiteti-o prin posta cu continut declarat, sa aveti dovada ca are la cunostinta despre motivul micsorarii. Daca va pune poprire, faceti contestatie la executare si castigati.

Mulțumesc frumos! Exista vreo modalitate de a fi oprite aceste șicanari? Daca sentința este clară și a fost respectata , nu ar fi un abuz din partea unui executor sa înceapă executarea ? Se cere cheltuieli de judecata prin contestația la executare ?
Ana-Maria Dutescu a scris:

Eu va recomand sa raspundeti la notificare cu precizarea salariului net actual. trimiteti-o prin posta cu continut declarat, sa aveti dovada ca are la cunostinta despre motivul micsorarii. Daca va pune poprire, faceti contestatie la executare si castigati.

Daca se ajunge la executare, se face contestatie, se dovedeste salariul, se ataseaza hotararea si dovada platii pensiei, iar mama va ramane cu banii dati la executor.
Modalitati de oprire a sicanarilor nu exista, Dvs. stiti mai bine de ce face asta. Doar trecerea timpului ( implinirea de catre copil a 18 ani sau 25 daca isi continua studiile) o sa o opreasca:))
Executorul de principiu face ce i se cere, nu are de ce sa se indoiasca de presupusul creditor. Da, se cer cheltuieli.

flory80 a scris:

Mulțumesc frumos! Exista vreo modalitate de a fi oprite aceste șicanari? Daca sentința este clară și a fost respectata , nu ar fi un abuz din partea unui executor sa înceapă executarea ? Se cere cheltuieli de judecata prin contestația la executare ?

Credeam ca executorul are obligația de a verifica sentința înainte de a o pune in executare.
Motivul invocat de avocata mamei este doar acela ca instanța a dispus procentul de 25% din venitul realizat la acea data, iar pensia poate fi micșorată numai de instanța de judecata, indiferent de venitul realizat in prezent .:)
Mulțumesc încă o data, a fost concludent răspunsul Dvs.

Ana-Maria Dutescu a scris:

Modalitati de oprire a sicanarilor nu exista, Dvs. stiti mai bine de ce face asta. Doar trecerea timpului ( implinirea de catre copil a 18 ani sau 25 daca isi continua studiile) o sa o opreasca:))
Executorul de principiu face ce i se cere, nu are de ce sa se indoiasca de presupusul creditor. Da, se cer cheltuieli.