Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternitate PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternitate PFA

Bună ziua! În aprilie la început trebuie să nasc. Și am înțeles că pentru a beneficia de concediu de maternitate trebuie să închei un contract de asigurare cu CAS pentru concedii. Și stagiul minim de cotizație este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se solicită concediu medical. Eu din 15 martie as intră în prenatal. Însă ca PFA nu am plătit deloc acea contribuție de 1%.
Întrebarea mea este, dacă acuma în februarie as putea plăti intr-o singură zi retroactiv toată cotizația de 6 luni? Și dacă nu se poate, după ce nasc sunt obligată să depun dosarul pentru CCC doar din a 43a zi după nașterea copilului? Chiar dacă am pierdut concediul de maternitate în care intră și cele 42 de zile post natal obligatorii.
Va mulțumesc frumos!
GretaL, utilizator
Puteti plăti retroactiv toată contrubuția pentru cele 6 luni....
Buna ziua,

Soția mea este intro situația foarte similară cu a Dvs de acum 2 ani.

A funcționat pana la urma sa plătiți retroactiv?

Mulțumesc!