Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotararea care sa țină loc de act autentic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotararea care sa țină loc de act autentic

Bună ziua.

Bunicul meu a cumpărat acum 20 de un teren arabil extravilan cu chitanta de mână. Vanzatorul nu a făcut actele necesare pentru vanzarea terenului, intre timp a decedat.

Băiatul lui a devenit moștenitorul terenului. I-am propus să mergeam la notar sa facem actele de vanzare- cumparare si mi-a spus ca nu are titlu de proprietare.

Anul trecut l-am dat in judecată dar am pierdut procesul. El desi mi-a promis ca o sa se prezinte la proces nu a venit atunci cand a fost citat.

Am pierdut procesul din vina mea, avocatul a cerut o cerer de amanare dar care nu a fost acceptata, dosarul a fost suspendat.

In toata această perioadă avocata nu a facut cerere de repunere pe rol iar dupa 6 luni s-a perimat.

Eu am platit toate taxele de judecată, de timbru, expertiza topografica.

Am făcut recurs, dar nu a fost acceptat fiind neîntemeiate, eu fiind vinovata ptr perimarea dosarului.

Ce se poate face ca sa primesc terenul pe care l-a cumparat bunicul meu si ptr care a platit impozit.

Precizez ca bunicul meu are probleme de sanatate, de aceea nu se poate prezenta la proces.

Avocatul fiind cel care ne-a reprezenta in proces.

Crin Rusu, utilizator
Sa cautati alt vocat pt a introduce o noua actiume ,avand grija de data ceasta sa nu se mai suspende cauza,probabil instanta a solicitat acte pe are dvs nu le aveați.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Instranta mi-a solicitat sa depun chitanța de mana in original.

Avocata m-a sfatuit sa trimitem prin fax copie dupa chitanta. Lucru pe care l-am facut.

In proces chitanta original a fost prezenta

Pentru o noua actiune va trebui sa depun din nou la dosar - certificat de sarcini, chitante fiscale impozite sau sunt valabile actele vechi trebuind doar sa platesc taxele de timbu?

Multumesc mult pentru raspuns domnule avocat

Cu stima.

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Sa cautati alt vocat pt a introduce o noua actiume ,avand grija de data ceasta sa nu se mai suspende cauza,probabil instanta a solicitat acte pe are dvs nu le aveați.

Crin Rusu, utilizator