Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trece terenul în proprietate dacă moștenitorul a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trece terenul în proprietate dacă moștenitorul a renunțat la teren după succesiune

Buna ziua stimate domn Avocat
Bunicul meu - decedat având calitatea de cumpărător și vânzătorul -decedat, s-a încheiat un antecontract de vânzare- cumpărare sub forma unei chitanțe de mână, având ca obiectiv un teren arabil extravilan de 1950 mp care nu este trecut în cartea funciară, și care nu are cadastru . Moştenitorul a făcut act de vânzare cumpărare între el și tatăl său, renunțat să mai treacă pământul la titlu de proprietate, terenul fiind trecut la plată impozit pe numele bunicii mele acum.
L-am dat în judecată pe moștenitor, am pierdut procesul, dosarul s-a perimat, a rămas în nelucrare timp de mai mult de 6 luni.
II pot da terenul număr cadastral fără titlu de proprietate, cu raportul de expertiza topografică folosit în dosar.
Primăria îmi poate trece terenul în proprietate dacă moștenitorul a renunțat la teren după succesiune?
Mulțumiri.
Crin Rusu, utilizator