Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... promisiune de vanzare teren inainte de dezmembrare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

promisiune de vanzare teren inainte de dezmembrare

Un vecin vrea sa cumpere o parte dintr-un teren. Ne-am inteles la pret, pare ok. Acum ar trebui sa fac dezmembrarea.
Ce ma fac daca se razgandeste: raman si cu banii dati si cu terenul parcelat degeaba.
Pot face o promisiune de vanzare pe un teren care inca nu exista parcelat? Pot specifica in obiectul contractului vanzarea unei parti dintr-un teren si sa descriu partea?
Faceti clar promisiune si menționați exact ce urmeaza sa vindeti.
Nu aveti cum sa faceti promisiune, pentru că în urma dezmembrarii fiecare lot va primi un număr cadastrala diferit. În antecontract trebuie descris bunul.
Oricum, între dezmembrare si vânzare trec aproximativ 7-10 zile.
Si daca se răspândește, găsiți un alt cumpărător. Oricum, faptic, dvs nu veti fi afectat in nici un fel. Terenul va fi dezmembrat numai juridic, pe hârtie.
Parerea mea este ca puteti face promisiune. Daca se pot vinde si bunurile viitoare, cu atât mai mult se poate vinde un bun existent. Sunt notari care fac.
Ionita Cristina Avocat, Avocat
Ok, va multumesc. Am sa merg la un notar.
Cu respect,