avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... promisiune de vanzare teren inainte de dezmembrare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

promisiune de vanzare teren inainte de dezmembrare

Un vecin vrea sa cumpere o parte dintr-un teren. Ne-am inteles la pret, pare ok. Acum ar trebui sa fac dezmembrarea.
Ce ma fac daca se razgandeste: raman si cu banii dati si cu terenul parcelat degeaba.
Pot face o promisiune de vanzare pe un teren care inca nu exista parcelat? Pot specifica in obiectul contractului vanzarea unei parti dintr-un teren si sa descriu partea?
Cel mai recent răspuns: geoalbi , utilizator 00:10, 4 Februarie 2019
Faceti clar promisiune si menționați exact ce urmeaza sa vindeti.
Nu aveti cum sa faceti promisiune, pentru că în urma dezmembrarii fiecare lot va primi un număr cadastrala diferit. În antecontract trebuie descris bunul.
Oricum, între dezmembrare si vânzare trec aproximativ 7-10 zile.
Si daca se răspândește, găsiți un alt cumpărător. Oricum, faptic, dvs nu veti fi afectat in nici un fel. Terenul va fi dezmembrat numai juridic, pe hârtie.
Parerea mea este ca puteti face promisiune. Daca se pot vinde si bunurile viitoare, cu atât mai mult se poate vinde un bun existent. Sunt notari care fac.
Ultima modificare: Duminică, 3 Februarie 2019
Ionita Cristina Avocat, Avocat
Ok, va multumesc. Am sa merg la un notar.
Cu respect,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare bunuri viitoare ContSters21743 ContSters21743 Salve. Am un teren langa Vatra Dornei pe care intentionez sa il impart in parcele de cca 1000 mp. Costurile ocazionate de parcelare le-as suporta eu daca ... (vezi toată discuția)
Parcelare teren voichita4075 voichita4075 Am cumparat un teren si acum vreau sa vand o parte din el.Care sunt procedurile legale de delimitare pt vanzare? (vezi toată discuția)
Vanzare-cumparare nimeni8888 nimeni8888 Buna ziua, Se poate face o vanzare a unei parti dintr-o proprietate atata timp cat exista un singur cadastru si nu este impartit terenul? Ex. teren 1000mp, ... (vezi toată discuția)