avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda mașină vanduta
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda mașină vanduta

In luna iunie 2018 am vândut o masina, urmând a face contractul de vânzare cumpărare. Respectivul nu a mai răspuns la telefon eu rămânând doar cu o copie după buletin făcută în grabă in momentul tranzacției. Acum o săptămână am primit amenda cum că a parcat in loc cu plata in Constanta. A venit pe numele meu. Cum pot demonstra că nu eu sunt șoferul și proprietarul? Am fost peste tot și toți mă trimit dintr-o parte în alta fara o soluție. Vreau măcar să declar că nu eu dețin mașină. Și legat de amenda ce pot face? Am primit sfat de a merge la judecătorie și să fac contestatie. Dar, o plătesc înainte sau nu? M-am interesat la firma de asigurări unde apare respectivul pe asigurare însă nu îmi pot da detalii despre el.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 00:45, 3 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti contestatie, motivati exact cum ati spus aici, nu platiti amenda ca apoi e mai greu de recuperat banii.
Nu v-ar fi trimis nimeni dintr-o parte in alta daca nu vindeati masina fara contract.
Ar trebui sa o radiati, dar cum dovediti vanzarea?
Suportati consecintele nerespectarii dispozitiilor in vigoare si neparcurgerii procedurii legale de instrainare si incheiere documente tranzactionare drept de proprietate bun mobil
Este de preferat sa achitati amenda si in cazul in care reusiti sa va demonstrati interesul in instanta prin cerere auxiliara puteti solicita instantei sa dispuna inclusiv restituirea sumei achitate
Amenda o puteti recupera inclusiv direct de la detinatorul auto-amiabil sau prin instanta
Daca detineti datele de identificare detinator vehicul,notificati-l oficial cu obligatia parcurgerii procedurii de incheier document tranzactionare vehicul-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda dupa vanzarea masinii Costi2017 Costi2017 Buna dimineata, In anul 2012,am vandut o masina. Actele de vanzare/cumparare au fost facute la un birou specializat - urmand ca beneficiarul sa faca restul ... (vezi toată discuția)
Instrainare autoturism fara a fi reinmatriculat violetamioara violetamioara Bună ziua! Am înstrăinat un autoturism unei persoane fără ca acesta să o înmatriculeze pe numele său. După trei luni a înstrăinat-o la rândul său ... (vezi toată discuția)
Buna seara,aș dori să radiez mașina de pe numele meu,am vândut ... denisacami denisacami Buna seara,aș dori să radiez mașina de pe numele meu,am vândut o unui vecin fara a face un contract de vânzare cu el înțelegandu- mă cu acesta că eu ... (vezi toată discuția)