avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda dupa vanzarea masinii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda dupa vanzarea masinii

Buna dimineata,
In anul 2012,am vandut o masina. Actele de vanzare/cumparare au fost facute la un birou specializat - urmand ca beneficiarul sa faca restul actelor (sa inmatriculeze masina pe numele sau).
Recent,am primit o amenda pentru rovinieta,aferenta respectivei masini vandute in 2012. Deci,cumparatorul nu a inmatriculat masina pe numele sau,dar circula cu ea.
Fiind plecat din localitate,plicul cu amenda a fost ridicat de o ruda a mea,dar nu l-a deschis.
Astfel,pana am revenit,s-au scurs cele 15 zile pentru contestarea amenzii.
Ce pot face in acest caz ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Costi2017 , utilizator 10:06, 8 Noiembrie 2017
Achitati amenda si notificati oficial cumparatorul sa finalizeze procedura de inmatriculare vehicul-sub sanctiunea obligarii la plata cheltuieli aferente solutionarii in instanta
Sesizati oficial SPR evidenta auto ca ati tranzactionat vehiculul ,anexati document justificativ si solicitati desfasurarea demersurilor pentru obligarea detinatorului vehiculului sa finalizeze procedura de inmatriculare auto
Puteti sa va instituiti cu pretentii impotriva detinatorului vehiculului,pentru recuperare amenda
Ultima modificare: Duminică, 8 Octombrie 2017
ynocentta, utilizator
Notificarea o pot face eu,prin adresa prin posta,cu confirmare de primire, sau trebuie sa apelez la o autoritate ?
In instanta,ce articole de lege pot invoca ?
Multumesc.
ynocentta a scris:

Achitati amenda si notificati oficial cumparatorul sa finalizeze procedura de inmatriculare vehicul-sub sanctiunea obligarii la plata cheltuieli aferente solutionarii in instanta
Sesizati oficial SPR evidenta auto ca ati tranzactionat vehiculul ,anexati document justificativ si solicitati desfasurarea demersurilor pentru obligarea detinatorului vehiculului sa finalizeze procedura de inmatriculare auto
Puteti sa va instituiti cu pretentii impotriva detinatorului vehiculului,pentru recuperare amenda


Buna ziua,
Am achitat amenda.
Am facut notificare catre cumparator. Am trimis-o prin posta,cu confirmare de primire. Plicul mi-a fost returnat,cu mentiunea ca "Destinatarul mutat de la adresa".
As dori sa inaintez in instanta,pentru a-mi recupera banii platiti pe amenda respectiva,in locul cumparatorului. Totodata sa se stopeze amenzile catre mine,cumva.
Ce fel de actiune trebuie facuta (civila + penala) si care ar fi baza legala (articole de lege) ce trebuie invocata in actiune ?
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovinieta Lucian2488 Lucian2488 Buna as avea si eu o intrebare, am vandut o masina si respectivul m-ia facut o amenda de 1000 de lei circuland fara rovinieta, masina a ramas din pacate tot pe ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta masina vanduta Marius M Marius M In ianuarie 2016 am vandut masina. Am incheiat contractul de vanzare cumparare si am certifica de radiere fiscala din ianuarie 2016. Acum, la sfarsitul ... (vezi toată discuția)
Intrebare rovinieta trafyctz trafyctz Am vandut o masina acum 3 ani. Am facut act de vanzare cumparare, am scos-o de la taxe si impozite. Masina s-a vandut la randul ei, iar eu am pierdut actul de ... (vezi toată discuția)