Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie crestere copil cu CM 2 ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie crestere copil cu CM 2 ore

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa solutionez urmatoarea problema.In prezent sunt insarcinata in 9 saptamani,insa la actualul loc de munca mi-au facut contract cu data de 15 iunie 2009 iar data aproximativa a nasterii ar trebuii sa fie in a doua jumatate a lunii iunie 2010.

1.Pot beneficia de indemnizatie de crestere copil?
2.Se considera luna iunie,fractie de luna caci asta ar fi in avantajul meu?
3.In prenatal se considera continuitate la CM.

Multumesc anticipat pt niste raspunsuri!
O.U.G. nr. 158/2005
Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcina si lauzie, pe o perioada de 126 de zile calendaristice, perioada in care beneficiaza de indemnizatie de maternitate.
De aceleasi drepturi beneficiaza si femeile care nu mai au, din motive neimputabile lor, calitatea de asigurate daca nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat.
Concediul pentru sarcina se acorda pe o perioada de 63 de zile inainte de nastere, iar concediul pentru lauzie pe o perioada de 63 de zile dupa nastere.
Concediile pentru sarcina si lauzie se pot compensa intre ele, in functie de recomandarea medicului si de optiunea persoanei beneficiare, in asa fel incat durata minima obligatorie a concediului de lauzie sa fie de 42 de zile calendaristice.
Persoanele cu handicap asigurate beneficiaza, la cerere, de concediu pentru sarcina, incepand cu luna a 6-a de sarcina.
In situatia copilului nascut mort sau in situatia an care acesta moare in perioada concediului de lauzie, indemnizatia de maternitate se acorda pe toata durata acestuia.
Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul.
Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate

Potrivit OG 148/2005 , persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit, BENEFICIAZA de:
concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara
Dar in cazul meu in luna iunie se poate considera fractie de luna si sa se ia ca luna intreaga..daca am fost angajata cu CM de la 15 iunie?
oanalarisa a scris:

Dar in cazul meu in luna iunie se poate considera fractie de luna si sa se ia ca luna intreaga..daca am fost angajata cu CM de la 15 iunie?

Conform normelor de aplicare a OUG 148/2005 luna iunie va fi luata in consideratie la calcului stagiului de cotizare.
Nastere usoara si copil sanatos va doresc :)

Art. 4. - (3) In calculul celor 12 luni prevazute la alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 1 alin. (2) din ordonanta de urgenta, considerate, in intelesul ordonantei de urgenta, luna intreaga.
(4) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului fiscal, ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la alin. (7).
oanalarisa a scris:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati sa solutionez urmatoarea problema.In prezent sunt insarcinata in 9 saptamani,insa la actualul loc de munca mi-au facut contract cu data de 15 iunie 2009 iar data aproximativa a nasterii ar trebuii sa fie in a doua jumatate a lunii iunie 2010.

1.Pot beneficia de indemnizatie de crestere copil?
2.Se considera luna iunie,fractie de luna caci asta ar fi in avantajul meu?
3.In prenatal se considera continuitate la CM.

Multumesc anticipat pt niste raspunsuri!

Daca data estimativa a nasterii este luna iunie 2010, beneficiati de indemnizatia pentru crestere copil. Concediul de maternitate (126 zile) asa cum v-a exemplificat foarte clar colega Margareta Stanciu, se ia in calcul la aceasta perioada de 12 luni. Luna iunie 2009, se considera fractiune de luna, normele de aplicare mentioneaza chiar ca prin exceptie o singura data , se considera fractiune de luna si mai putin de jumatate din luna lucrata. Deasemenea beneficiati de aceasta indemnizatie si in situatia in care copilul se naste prematur, perioada de contributie in acest caz este considerata in functie de data prezumata ca moment al nasterii normale asa cum este ea stabilita de medicul specialist.

Respectati cerintele legale asa ca nu va mai faceti griji si va urez succes si sarcina usoara. Sa faceti un bebe nazdravan si sanatos !