Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zi libera donare sange
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zi libera donare sange

In cazul in care un donator alege sa doneze sange intr-o zi libera a lui(lucreaza in ture) acesta poate sa solicite angajatorului acordarea unei zile libere atunci cand se intoarce la munca,pentru ca a donat totusi?
Nu se poate ....Legea prevede ca, donatorul de sânge are dreptul să primească, la cerere, pentru fiecare donare efectivă, o zi liberă de la locul de muncă, în ziua donării, în cazul donatorilor de sânge salariați.

Legea prevede ca ziua libera se acorda in ziua donarii...