Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu compensatoriu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu compensatoriu

am primit decizia de desfacere a Contractului de Munca in urma desfiintarii postului; este vorba despre o concediere colectiva; ce sanse sunt sa putem beneficia de plata unui salariu compensatoriu , daca societatea este privata si nu exista Contract Colectiv de munca?Sunt sanse ca acea cerere pentru plata acestui salariu sa fie aprobata ?multumesc
Cf art. 78 (1) din CCMUN pe anii 2007-2010, aplicabil tuturor salariatilor si angajatorilor din Romania, aveti dreptul la cel putin 1 salariu compensatoriu in afara drepturilor cuvenite la zi.

Daca aveti dubii in privinta acordarii de catre angajatorul dvs a acestui salariu compensatoriu, va propun sa faceti o cerere in care sa faceti referirela articolul de mai sus si sa solicitati achitarea acestui salariu.
Cererea o veti face in 2 ex iar pe ex dvs veti lua nr de inregistrare si data
Daca intre timp nu ati gasit un nou job , in urma concedierii colective puteti beneficia de somaj. Conditia este sa aveti un stagiu de cotizare de 12 luni din ultimele 24 luni. Cereti de la fostul angajator aceasta adeverinta necesara intocmirii dosarului pentru somaj.
dar angajatorul se afla intr-o situatie economico-financiara precara , acesta fiind motivul restructurarii postului, societatea nu este membra semnatara a CCMUNN pe anii 2007-2010 deoarece nu este membra a nici unei organizatii patronale ; nici salariatii societatii nu sunt membri ai vreunui sindicat semnatar al CCMUNN pe anii 2007-2010; Codul muncii in prezent in vigoare poate impune societatii in calitate de angajator acordarea unor drepturi banesti ?
georgeta enasescu a scris:

dar angajatorul se afla intr-o situatie economico-financiara precara , acesta fiind motivul restructurarii postului, societatea nu este membra semnatara a CCMUNN pe anii 2007-2010 deoarece nu este membra a nici unei organizatii patronale ; nici salariatii societatii nu sunt membri ai vreunui sindicat semnatar al CCMUNN pe anii 2007-2010; Codul muncii in prezent in vigoare poate impune societatii in calitate de angajator acordarea unor drepturi banesti ?

Contractul colectiv de munca unic la nivel national, se aplica tuturor angajatilor si angajatorilor indiferent daca sunt sau nu parte la una din organizatiile semnatare ale acestuia.
Salariu compensatoriu instituit de art. 78 din CCMUN, constituie o creanta salariala pe care o are angajatul concediat asupra fostului sau angajator.
Deci chiar daca vorbim de falimentul societatii, acel salariat are o creanta asupra acesteia, creanta cu care se poate inscrie la masa credala.
Sa nu uitam ca in conformitate cu prevederile codului muncii creantele de natura salariala se achita anterior oricarei alte creante (numai organele statului nu respecta aceasta si dispune blocarea si executarea conturilor societatilor comerciale , conturi din care se platesc salarii).
Sansele sunt de 100% pentru ca asa prevede Contractul colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010.
Este de preferat sa faceti o cerere in acest sens, ca poate angajatorul "uita"