Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

Tatal meu a donat 50% din casa sotiei lui,casa a fost construita in timpul casatoriei cu mama dar la partaj mama a renuntat la partea ei de casa pt ca eu am ales sa raman la tata la divort.Acum tatal meu a donat 50% din casa la actuala stotie.Vreau sa stiu si eu ce drepturi m ai am la casa si daca ma poate dezmosteni.Va multumesc!
Ce inseamna a renuntat? Au facut partajul?
Cand va deceda tatal, veti mosteni cealalta jumatate in concurs cu sotia lui, daca o mai fi in viata si sotie la data aia.
Casa a fost la ambii parinti,iar la divort mama a renuntat la partea ei din casa si a lasat tot lui tata,pt mine pt ca eu am ales sa raman la tata la divort
Asta ati scris si prima data, eu am intrebat daca exista act in acest sens si cum se cheama ala ?
gi-jane2, moderator
Nu inteleg la ce act va referiti
Cum a renuntat la casa, mai, omule ? a iesit pe usa si a zis eu renunt la casa, au fost la un notar, au facut partaj in instanta ?
Casa a fost bun comun al sotilor ? Cum l-au dobandit ?