Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot să divorțez dacă sunt în Italia iar soțul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot să divorțez dacă sunt în Italia iar soțul în România? Nu vreau să vin în țară pentru proces

Cum pot să divortez daca sunt în Italia iar sotul în România?Nu vreau să vin să divortez în țară.Mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Daca aveti si dovezi ca locuiti in Italia va puteti angaja un avocat care sa va reprezinte.
Ce fel de dovezi îmi trebuie?
În Italia pot divorța?Care ar fi modalitățile?
In Italia dureaza 5 ani:)) in Romania la primul termen, daca si sotul doreste, terminati totul. Probele sunt inscrisuri, martori si cam atat. Dar din nou, daca si sotul doreste, divortati prin acord si nu mai administrati nici o proba.
Ca regulă, ar trebui să divorțați unde ați avut ultimul domiciliu comun însă intr-adevăr durează mai mult în Italia.
Prin urmare, ar trebui să vă prevalați de dispozițiile art 3 din Reg 2201/2003 și să divorțați în România.
Contractați serviciile unui avocat căruia să-i trimiteți inclusiv o adeverință de la locul de muncă din Italia, justificând astfel absența dvs de la termene.