Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat romanesc
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat romanesc

Buna ziua. Situatia mea e diferita. Copilul nascut in uk iar parintii fara rezidenta adica domiciliul in Romania. Nevand buletine, avem psapoarte Ro cu domiciliu UK,vrem sa veni. in vacanta si cu ocazia asta ne gandeam ca poate e mai simplu sa l facem in Ro decat prin consulat. Care sunt procedurile,pasii? multumesc anticipat.
Va recomand sa depuneti actele prin consulat.Este gratuit şi mult mai simplu.Nu ştiu exact,intrati pe pagina web a consulatului sa vedeti ce acte va trebuiesc.Din cate ştiu,actele dvs.de identitate,certificatele de naştere ale parintilor şi copilului,certificatul de casatorie.Atentie,trebuie sa va faceti un cont pe portalul''econsulat.ro'' şi sa va programat. Succes!