Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Atributii ANPC in a verifica aplicarea legilor ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Atributii ANPC in a verifica aplicarea legilor 449/2003, OG21/1992

Societatea noastra are activitatea autorizata la punctul de lucru dupa codul 4531 - comert cu ridicata de piese auto. Vanzarea se face pe baza de factura + chitanta, si numai catre persoane juridice.
In acest caz, obligatiile societatii, in calitate de vanzator si importator, in ce priveste protectia consumatorului (asa cum sunt aratate in L449, OG21 .......) exista sau nu ? (adica obliga aceste legi oricum ca firma sa dea certificat de garantie, sa puna etichete pe produse, sa afiseze pretul ...... obligatii care se cer " in vederea informarii corecte a consumatorului (persoana fizica)".
ANPC mi-a raspuns la o intrebare asemanatoare prin : "legislatia din domeniul protectiei consumatorului nu se aplica in cazul relatiei comerciale dintre doua firme".
OK. Inteleg ca in cazul unei reclamatii al unui client de-al nostru (firma) nu se aplica legislatia respectiva, dar oare firma noastra trebuie sa aplice "preventiv" obligatiile specificate in aceasta.
Sa fie asta motivul pentru care Comisariatele teritoriale continua sa ne controleze, pe tema indeplinirii obligatiilor acestei legislatii.
Daca este asa, unde scrie ?
Daca nu este asa cum pot sa refuz un astfel de control ?

cu respect si multe multumiri,
Hahanski

hahanski, utilizator