Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul tatalui la stabilirea paternitatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul tatalui la stabilirea paternitatii

Buna seara!Va rog respectuos sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie de fapt
Am avut o relatie cu o fata,iar aceasta a ramas insarcinata.Dupa primele luni de sarcina relatia s-a rupt.S-a nascut copilul care are la numele tatalui o linie.Fata nu vrea sa stie de mine,insa eu doresc sa recunosc copilul si sa ma implic sub toate aspectele in cresterea lui.
E posibila vreo actiune in instanta care in urma unui test adn sa-mi redea dreptul de a fi tata pentru copilul meu?
Multumesc anticipat!
Nu trebuie să mergeți împreuna, recunoasterea este un act unilateral, de care cei de la starea civilă iau act, potrivit art 46 din legea 119/1996!
Însă aveți nevoie de o copie de pe certificatul de naștere.
Dacă n-o aveți, va trebui să formulați o acțiune fondată pe art 408, alin 3 Cod Civil, luați legătura cu un avocat!
Eu în asemenea spețe am solicitat însă în principal obligarea mamei să predea o copie de pe certificatul de naștere.
Va multumesc,d-le avocat!
As dori va rog,sa stiu ,daca in urma unei recunoasteri de paternitate este necesara o actiune ulterioara prin care sa mi se stabileasca drepturile (program de vizitare,custodie)si obligatiile (pensia de intretinere etc.) si daca pensia de intretinere trebuie sa o platesc de la nasterea copilului.