avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul tatalui la stabilirea paternitatii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul tatalui la stabilirea paternitatii

Buna seara!Va rog respectuos sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie de fapt
Am avut o relatie cu o fata,iar aceasta a ramas insarcinata.Dupa primele luni de sarcina relatia s-a rupt.S-a nascut copilul care are la numele tatalui o linie.Fata nu vrea sa stie de mine,insa eu doresc sa recunosc copilul si sa ma implic sub toate aspectele in cresterea lui.
E posibila vreo actiune in instanta care in urma unui test adn sa-mi redea dreptul de a fi tata pentru copilul meu?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Adevar2 , utilizator 23:49, 5 Februarie 2019
Nu trebuie să mergeți împreuna, recunoasterea este un act unilateral, de care cei de la starea civilă iau act, potrivit art 46 din legea 119/1996!
Însă aveți nevoie de o copie de pe certificatul de naștere.
Dacă n-o aveți, va trebui să formulați o acțiune fondată pe art 408, alin 3 Cod Civil, luați legătura cu un avocat!
Eu în asemenea spețe am solicitat însă în principal obligarea mamei să predea o copie de pe certificatul de naștere.
Va multumesc,d-le avocat!
As dori va rog,sa stiu ,daca in urma unei recunoasteri de paternitate este necesara o actiune ulterioara prin care sa mi se stabileasca drepturile (program de vizitare,custodie)si obligatiile (pensia de intretinere etc.) si daca pensia de intretinere trebuie sa o platesc de la nasterea copilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Paternitate copil cris_13 cris_13 buna, am o mare nelamurire legata de recunoasterea paternitatii fiicei mele, in varsta de 10 luni. tatal nu a recunoscut fata, iar acum am vorbit cu o avocata, ... (vezi toată discuția)
Relatii privind schimbarea numelui unui copil lorinaflorina lorinaflorina Buna ziua ! Am o situatie in care am nevoie de ajutorul dumneavoastra :fiica mea a fost casatorita timp de 5 ani, casatorie care a esuat ,ei nefiind ... (vezi toată discuția)
Tagada paternitate Ryel Ryel Buna ziua, V-as ruga sa imi spuneti daca proba testimoniala e acceptat in situatia urmatoare: Sotul actual al mamei a recunoscut la starea civila un ... (vezi toată discuția)