Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedinte bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedinte bloc

Presedintele blocului a obtinut mandatul si in locul ei presteaza sotul ei.Este legal?
Buna ziua,
Eu spun ca nu este ok.
Potrivit legi 196/2018
ART. 46
(1) La adunarea proprietarilor in vederea constituirii asociatiei de proprietari,
proprietarii vor alege dintre cei prezenti un comitet executiv format din presedintele
asociatiei de proprietari si un numar par de membri, precum si un cenzor sau o
comisie de cenzori si vor hotari numarul membrilor acestora si durata mandatelor lor.
Alegerea acestora se face cu jumatate plus unu din numarul proprietarilor prezenti.
Durata mandatelor nu poate fi mai mare de 4 ani si pot fi reinnoite.
(6) Nu au dreptul de a fi alese sau numite in functii de conducere, administrare
sau control din cadrul asociatiilor de proprietari persoanele inrudite pana la gradul al
III-lea cu cei care deja ocupa aceste functii.
ART. 56
(1) Presedintele asociatiei de proprietari este candidatul, membru al asociatiei de
proprietari, ales prin vointa sa si a jumatate plus unu din numarul proprietarilor
prezenti in cadrul adunarii generale. Presedintele poate delega, pentru cel mult 90
de zile pe an, atributiile sale unui membru al comitetului executiv, fara a fi exonerat
de raspundere juridica.
Cereti lamuriri presedintelui. Daca nu binevoieste sa raspunda va adresati compartimentului specializat din cadrul primariei unde locuiti.
Nu este legal
Ce activitate desfasoara de considerati ca el desfasoara activ. de presedinte ? Poate o ajuta in activitate, poate sta de vorba cu locatari, etc. Nu are voie sa semneze in locul sotiei (presedintelui ales )