avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... LEGEA 288/2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

LEGEA 288/2018

Bună ziua,
Eu şi soţul meu , jandarm la I.J.Mehedinţi am achiziţionat o locuinţă prin credit imobiliar în martie 2018. Menţionez că , până la acea dată nu am avut o locuinţă proprietate personală şi am locuit cu chirie, chirie decontată de Tribunalul Mehedinţi , unde eu sunt angajată în funcţia de grefier.
Întrebare : soţul meu angajat al Inspectoratului de Jandarmi Mehedinţi poate beneficia de plata ratelor bancare , conform Lg 288/2018 ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:38, 5 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate beneficia de plata ratelor bancare , conform prevederilor legale, numai daca a contractat un credit ipotecar/imobiliar destinat achiziționării unei locuințe.
Ultima modificare: Marți, 5 Februarie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept civil - interpretare termen juridic "a contracta" Andrews10 Andrews10 Buna ziua, Mă interesează dacă termenul \"contractează\" dintr-o prevedere legală este acoperit de statutul meu de codebitor și garant in cadrul unui ... (vezi toată discuția)
Dreptul la decontarea ratelor politisilor Gabriela_raf Gabriela_raf In urma modificarii legii 360/2002 politisti au dreptul la decontarea ratelor imobiliare daca au dreptul la chirie. Se pune intrebarea daca au dreptul la ... (vezi toată discuția)
Legea 288 din 2018 Alc21 Alc21 Legea 288 din 2018 ce reglementeaza, printre altele, legea nr 80 din 1995 privind statutul cadrelor militare, spune la art 2 (2) ,,cadrele militare care ... (vezi toată discuția)