Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... LEGEA 288/2018
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

LEGEA 288/2018

Bună ziua,
Eu şi soţul meu , jandarm la I.J.Mehedinţi am achiziţionat o locuinţă prin credit imobiliar în martie 2018. Menţionez că , până la acea dată nu am avut o locuinţă proprietate personală şi am locuit cu chirie, chirie decontată de Tribunalul Mehedinţi , unde eu sunt angajată în funcţia de grefier.
Întrebare : soţul meu angajat al Inspectoratului de Jandarmi Mehedinţi poate beneficia de plata ratelor bancare , conform Lg 288/2018 ?
Poate beneficia de plata ratelor bancare , conform prevederilor legale, numai daca a contractat un credit ipotecar/imobiliar destinat achiziționării unei locuințe.
Cornel Vasile, Consilier juridic