avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita salariu timp partial
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita salariu timp partial

Buna ziua , am un CIM cu 2 ore (timp partial) cu un salariu de incadrare de 550 lei . Are drept executorul judecatoresc sa imi popreasca 1/3 din restul de plata? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: taramoiup , utilizator 12:10, 6 Februarie 2019
Da. Are drept sa oprească o treime din toate veniturile Dvs cu excepția celor prin lege
Multumesc, citisem undeva ca daca veniturile sunt sub jumatate din minim pe economie nu pot fi executate. Este valabil? Multumesc.

Petre Enache a scris:

Da. Are drept sa oprească o treime din toate veniturile Dvs cu excepția celor prin lege

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire alesimtranslate alesimtranslate Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca un executor imi poate opri 1/3 din salariul meu net de 800 de lei. Acum angajatorul imi opreste 265 de lei din salariu ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu in contul excutorului Georgia_cs Georgia_cs Buna ziua. Am schimbat recent angajatorul si am primit luna aceasta instiintar de poprire pe 1/3 din venitul net. Ce m-a uimit pe mine este ca banii din ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu emma-hart emma-hart buna ziua, am mai multe popriri pe salariu, de la 2 banci mai exact, ce ar insuma 50 % din salariu, dar sunt unica intretinatoare de familie, am 3 copii mici, ... (vezi toată discuția)