Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Clauza abuziva agentie imobiliara
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Clauza abuziva agentie imobiliara

O cunostinta a facut contract cu o agentie imobiliara pentru vanzarea unei proprietati . Intamplarea a facut ca proprietarul sa isi gaseasca singur cumparator, dar agentia pretinde comision - asa cum era stipulat in contractul semnat fara a fi citit de proprietar.
Ma intereseaza daca aceasta clauza nu poate fi contestata in instanta, fiind un abuz sa pretinzi o plata pentru un serviciu pe care nu il prestezi .
Multumesc.
În ipoteza în care agenția va formula acțiune, să se apere invocând inclusiv excepția de neexecutare a contractului.