Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Clauza abuziva agentie imobiliara
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Clauza abuziva agentie imobiliara

O cunostinta a facut contract cu o agentie imobiliara pentru vanzarea unei proprietati . Intamplarea a facut ca proprietarul sa isi gaseasca singur cumparator, dar agentia pretinde comision - asa cum era stipulat in contractul semnat fara a fi citit de proprietar.
Ma intereseaza daca aceasta clauza nu poate fi contestata in instanta, fiind un abuz sa pretinzi o plata pentru un serviciu pe care nu il prestezi .
Multumesc.
Cand semnezi un contract fara sa-l citesti esti bun de plata! Cine nu deschide mintea deschide punga.
Indiferent de ce credeti sau ganditi dvs un contract este un contract, daca nu stii sa scrii, nu semnezi, daca nu stii sa citesti, nu semnezi, daca nu intelegi ceea ce citesti ceri informatii inainte de a semna.
Singura solutie este negocierea unui comision redus, daca se ajunge in justitie sumele in joc vor fi mult mai importante!!!